Kazdağları

 

Kaz dağları

Kaz dağlarına bir kareden bakış

Kaz Dağları yaşadığımız coğrafyada ki en zengin yerlerden birdir. Tarihi dokusu hemde doğa harikası bir yapı yada dağ olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaz Dağlarının bir diğer adı’da ida dağı olarak ta bilinir. Kaz Dağları sizlere bol yeşil ve doğal görselin yanın da , diğer kalabalık tatil yörelerinin aksine sakinlik ve rahatlık verebilecek bir yerdir.
Kaz Dağları her mevsim tatil ve ziyaret için gidilebilinecek bir tatil ve dinlenme yöresi olarak akıllara gelmektedir. Kaz dağları içerisinde bir çok akarsu dere ve ırmak barındırmaktadır , bu akarsular , buz gibi kaynak sularının dan kaynayarak belli bir mesafe kat ederek bu ufak akarsuları oluşturmaktadır. İçersin de bir çok değişik cinste ki kuş zenginliği ,sizlere cıvıl cıvıl bir dinlenme ve rahatlama ortamı sunuyor.
Kaz Dağları , kendine has zengin doğası ve yapısı kültürel zenginlikleri, kanyon , ırmak ve şelaleleri, derin mi derin vadi ve nehirleriyle ekoturizm adına çok elverişli ve seçkin bir tatil yöresidir. Deniz, güneş, kum üçlüsü dışında tatil ve keşfetmenin orman gezintilerinin coğrafyada ki en güzel adreslerinden birisi çok kişiye göre.
Kazdağı, doğal yeşil ve kültürel kaynak ve yapı değerleri açısından oldukça zengin bir konuma ve değere sahip. Bu güzel coğrafya, yer üstü ve yeraltı su rezervleriyle, sıcak ve soğuk su kaynaklarıyla,ırmak kalyon ve akarsularıyla Biga Yarımadası için tam bir yaşam kaynağı. Doğal bitki örtüsü ormanları, sadece bu yöreye münhasır bitki türleri ile sadece ülkemizin değil dünyanın da en önemli ekosistemlerinden birisi , çünkü Kaz dağlarında yaşam bulan bir çok bitki çeşidi sadece bu dağlardaki yaşamlarına has bir güzellikle hayat bulmaktadır.
Balıkesir’in Edremit’in kuzey batı istikametine düşerken, Kazdağları ’nda görülmesi ve gezilmesi , keşfedilmesi gereken yerler o kadar çok ve bol ki, hakkıyla gezmek ve keşfetmek için en az 1 haftanızı ayırmak gerekiyor. Park sınırları içerisinde Pınarbaşı, Hasan Boğuldu ve Sutüven Şelalesi Kazdağları görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kaz
Siz de hem doğal bir serüven , orman gezintisi ,tropikal bir hava , kendine özgü bitkiler , kendine has kuşlar ve akarsular eşliğinde bir plan düşünüyorsanız Kaz dağları sizin için en ideal tatil ve gezinti yöresi olacaktır.

1 Response

Bir cevap yazın