Fransız kaz civcivi


Fransız kaz civcivi  Fransız kazı civcivi kaz civcivi Bu yazımızda Fransız kazı genetik özellikleri ile çeşitli denemeler sonucu elde ettiğimiz bazı verileri sizler ile paylaşmaya çalıştık umarım faydalanacağınız bir yazı olur.Merhaba Sitemizde kaz yetiştiriciliği hakkında bir çok yazı paylaştık civciv bakımından gelişim sürecine dek neler yapılacağı nasıl bir yol izleneceği gibi , ayrıca damızlık seçimi damızlık bakımı yumurta dönemi damızlık bakımı kazlarda yumurta sayısını arttırma , yumurtada tohum oranını arttırma gibi ve daha bir çok konu hakkında siz takipçiler ve okuyucular ile paylaşmak üzere bir çok yazı kaleme aldık. Bir çok ırkın civcivlikten 2 yaş dönemine kadar veriminden avantaj ve dezavantajlarına dair açıklamalar yaptık bu yazımızda da Fransız kazı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.


İlk olarak kökeninden bahsedelim isminden de bilindiği üzre menşei Fransa asıl adı France hewy yanı büyük Fransız yada Dev Fransız anlamına geliyor. Türkiyede Fransız g35 ve g36 olarak dilimize yerleşti. G35 olarak bildiğimiz Fransız g35 beyaz renkli olanı Diğer bir çok ticari ırk gibi beyaz tüy rengi baskın mavi renk göz rengi dik gövde yapısı kalın ayaklar uzun gaga düze yakın kafa yapısı mevcut.

Diğer ticari beyaz ırklar ile karıştırılması çok mümkün hatta Türkiyede tüm beyaz ticari ırkları yanyana koysanız ayıracak kaz yetiştirici sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bu ırkın Türkiye serüveni 2017 yılında Türkiyeye getirilen damızlıklar ile başladı. Türkiyede o yıllarda kazcılığa rabet oldukça yüksek idi , asya ırklarının verim ve kilo düşüklüğü bunun yanında da hızlı üreme fazla yumurta sayısı kaz popilasyonunu negatif etkiye doğru götürüyordu. Ticari ırklar bu ivmenin düze çıkması için gerekliydi ve Türkiyeye getirildiler. Atası olarak bilinen ırklar Dewlap toulouse kazı (g36 çeşidi için çok ön planda buna yazının devamında deyineceğiz) g35 olan için ise Emden kazı diyebiliriz.


Fransız kaz civcivi özellikleri


Bu kaz ırkını 3 yıldan fazladır bakan üreten yetiştiren ve üzerinde çeşitli araştırma geliştirmeler yürüten , bir çok deneme yanılma ile bir çok sonuç elde eden biri olarak elimden geldiğince bunları sizlere aktarmaya çalışacağım. İlk olarak gelişim hızından bahsedeyim dört ay beş ay aralığında gelişimini tamamlayan ve kesime hazır hale gelen bir ırk bunu eminlikle söyleyebilirim. 35 günün sonunda 3.5 kg olan civcivlerimiz oldu , tabi bu sürü genel ortalaması değildi 35 gün için 1 ila 35 gün aralığında yem miktarı kademeli artırılarak ve bunun yanında 20. günden sonra yaylım uygulanarak yem tüketimi 5 kg civciv yemi diyebilirim. bu tüketim ve mera yaylımı sonunda sürü ortalaması 1.9/2.4 kg aralığında oldu.

Bu ırkın civcivlerinde 12. günün sonunda diğer ırklara göre gelişimde gözle görülür fazlalık olduğunu gördük. 35 günlük çin kazı civcivi yem tüketim miktarı 4 kg 35 günlük linda ırkı yem tüketimi 3.8 kg oldu Çin kazında canlı ağırlık 800 gr / 1.1 kg ken Linda ırkında bu oran 800 gr /1.3 kg dı. Yani 35 günün sonunda sadece 1 kg fazla yem tüketimi ile civciv başına linda ve çin kazına kıyas ile 1 kg dan fazla canlı ağırlık verimi alındı , buda bize yemden yararlanması çok iyi bir ırk olduğunu göstermekte. 5 aylık süre zarfında hem kendi çiftliğimizde hem müşterilerimize gönderim sonrası takiplerimiz sonucu 5 ayın sonunda civciv başı toplam yem tüketim miktarı 25 kg ile 50 kg arası değişen üretim ve besi yerlerinde tüm kazların 6 kg ve üzeri canlı ağırlığa ulaştığı gözlemlendi.


Fransız kaz civcivi Fransız kazı civcivi Fransız g35 civcivi. Fransız g36 civcivi satılık fransız civcivi Fransız civcivi fiyatı Fransız hewy kazı Fransız hewy civcivi Fransız civciv fiyatı.

Fransız kaz civciv
Fransız kazı civcivi fransız g35 civcivi fransız g36 civcivi


Üstteki değişen yem miktarları anız ve nadas faydalanamsı yüksek olan yerlerde 25 kg sadece otlatma sonrası yem tüketim miktarı 50 kg civarlarında olduğu görüldü. Tabi mevsiminde bu takipte payı büyüktü son bahar aylarında kazlar hızlı kilo alıyor son bahar giriş aylarında biçimi biten arpa buğday tarlalarına salım sonrası sezonu kaz başına 20 kg kaba yem ile bitirip canlı ağırlıkta 7 kg bulan besici müşterilerimizde oldu.

Dez avantajı olarak ortaya koyacağımız özelliği civciv iken cinsiyet ayrımı sürecinde sırt tüy renkleri ile ayrım % 100 olmamaktadır. Fransız g35 kazının Fransız g36 kazına göre et tutması bir tık daha iyi diyebiliriz. Ayrıca G36 çeşidinin tüy yapısı daha sık ve g35 çeşidine göre %30 daha fazla buda g36 nın daha cüsseli görünmesini sağlasada yolum zamanı işleri biraz zorlaştırmaktadır.


Fransız kazı yumurta dönemi


Fransız kazlarında ara dönem yumurta özelliği oldukça yüksek , tabi bu ara dönem yumurta zamanına çok dikkat edilmeli tüm kazlar gibi erken tüy düzümüne girme durumunda asıl yumurta sezonu olan bahar aylarında size bazı handikaplar oluşturabilir. Bu sebep ile ara sezon eylül ekim kasım dönemlerinde yumurtaya başlayan fransız kazlarına bol miktarda yeşilden faydalanma şart su bazlı taze ot tüketimi şart yoksa tüy düzümü kaçınılmaz olmakta , tabi birde yumurta sayısını artırmak için çok uğraşmamakta fayda var , bu dönem için dişi başına 10 yumurta çok ideal , bu sayının üstüne çıktığının her yumurta sayısı asıl bahar sezonun da alacağınız yumurta sayısını azaltmakta ve hayvanı gereğinden fazla yıpratmaktadır.

fransız kazı civcivi

Bu ırkın 4.5 aylık iken klavuzdan başladığı yumurta sayısı ( ara sezon) eylül ekim kasım aylarında İlk yüklemede %35 toğum %35 çıkım aldık ikinci hafta yüklemede %50 tohum %45 çıkım aldık üçüncü yüklemede %60 tohum %50 çıkım aldık dördüncü yüklemede %75 tohum %55 çıkım aldık. ve ara sezonu kapattık toplamda bu 4 haftalık süreçte 400 kadar yumurta bu çalışmamıza dahil edildi yani toplam 400 adet yumurta kullanıldı.

Aynı kazlar bahar sezonunda normal yumurta başlangıcını 15 gün gecikme ile başladılar ve dişi başı 30 yumurta alındı. İnternette herkezin kendi elindeki ırkı parlatmaya çalışıp olmadık oranlar ve rakamlar verdiği bu dönemde sizler ile yaşadığımız bu tecrübeyi olduğu gibi paylaştık. Bize kalırsa klavuz diye adledilen ve diğer bir çok ırktan alındığında direk çöp olan bu yumurtalar son bahar döneminde 4.5 aylık olan fransızlardan alındığında verime bu oranlar ile dönüştürülmesi iyi bir oran. çıkan civcivlerin takibi yapıldığında gelişim geriliği gelişim bozukluğu gözlenmedi.


Fransız kazı civcivi özellikleri


Bu kaz ırkı ile ilgili tabiri yerinde ise kitabında yazan şudur. Bu kaz yıllık 45/55 arası yumurta verir. Yumurtada tohum oranı %85 tir Yumurtadan çıkım hızı %80 dir. Canlı ağırlık 4 ayda 5.5 kg 6.5 kg arasıdır. Bu oranlar mera faydalanamsı yüksek olmayan ve kesim için belli sezonları olmayan besi için mevsimi çok göz önünde bulundurmayan avrupa için. Bu ırkın

Türkiyeye gelişinde bu oranların üzerine çıkacağımızı biliyorduk , bizim mevsimsel besi anlayışımız 4 aylık kesim sürecini 5 aya hatta bazı dönemlerde ki civcivlerde 6 aya zorlamaktadır. buda bu kazın 6.5 kg ların üzerine çıkmasına neden olmakta tabi burda taze ot yaylımı nadan faydalanması da göz önünde bulundurulmalı. Ben kendim Van da kendi sattığım civcivlerin 5.5 ayın sonunda doğal yaylım ve buğday ile 11.5 kg olan fransız kazı gördüm. Fakat çıkıp sadece bir kaç kazı baz alıp bu kaz 11.5 kg oluyor diyemem demem. Fakat sürü ortalaması 7 kg civarları diyebirim.


Fransız kaz civcivi Fransız kazı civcivi Fransız g35 civcivi Fransız g36 civcivi satılık fransız civcivi Fransız civcivi fiyatı


Satılık Fransız kazı civcivi


Bu kısımdan sonrası biraz pazarlama ile ilgili Elazığ Van Bursa Ankarada üretim ortaklarımız ve üretim çiftliklerimiz mevcut. Bu çiftliklerimize gelip yerinde kazlarımızı görebilir ayrıca kaz yetiştiriciliği ile ilgili deneyimlerimizden faydalana bilirsiniz. Civciv üretiminde iki önemli krtiter vardır Doğal seleksiyon ve genetik bağ koparma. Kısaca bunlardan bahsedeyim doğal seleksiyon şudur = damızlık adaylarınız için belli kriterler koyarsınız görünüş ırk özellikleri ve kilo gibi.

Bu özelliklerin altında kalan kazları kesersiniz buda size sağlıklı civcivler üretmenizi sağlar. Örneğin bu krtiteri uygulamayan biri ile uygulayan biri hakkında kısa bir örnekleme yapalım müsadenizle Ahmet adlı üretici doğal seleksiyon filan ben bilmem 3kg olan dişiden aldığım yumurtayıda makineye atarım 2 kg olan hastalıklı dişiden aldığım yumurtayıda makineye atarım civciv çıkarırım dedi , Mehmet adlı üretici ise bir kriter koydu 5 kg altında kalan tüm dişileri kesti , kanat düşüklüğü ve ince bacak rahatsızlığı gibi belirtileri olan hayvanları kesti.

Ahmet çıkardığı 100 dişiden 5000adet civciv aldı ve adet fiyatı 40 tl den sattı. Mehmet ise 100 adet dişisinde bazı özelliklere uymayan 20 dişi kazını kesti 80 adet dişisi kaldı ve bunlardan toplamda 4000 adet civciv aldı ve 50 tl den satışa çıkardı. Şimdi ucuz diye 40 tl olandan gidip 100 civciv aldınız yani ahmet adlı yetiştiriciden. sonrada mehmeti duydunuz 100 adette ondan aldınız adet fiyatı 50 tl den.

Bu civcivleri aynı yerde aynı yem aynı su ile baktınız. 5 ay sonunda sürünüzün 100 adet kazı diğer yüz adet kazdan gözle görülür şekilde ayrı olacak kilosu diğerine oran ile %30 daha az , bir çok kazda düşük kanat melek kanat ince bacak rahatsızlığı olucak diğer 100 adette ise bu belirtiler olmayacak yada çok az olacak. yani kar yaptığınızı sandığınız o 10 tl size belkide daha pahalıya patlayacak. Hele birde o kazları damızlık bırakırsanız üretim esnasında dağlar gibi farklar olduğunu göreceksiniz.


Fransız kaz civcivi Fransız kazı civcivi Fransız g35 civcivi Fransız g36 civcivi satılık fransız civcivi Fransız civcivi fiyatı.


Fransız g35 g36 civcivi


Diğer bir husus yukarıda bahsettiğim genetik bağı ayırma yani koparma işlemi , tüm canlılarda aynı genetik üzerinden üremeler olduğunda o canlının ileriki nesillerinde verim düşüklüğü gözlenir. Bu oran küçük be büyük başta her bir alt nesile %20 yansırken kanatlıda bu oran bazı durumlarda %40 verim düşüklüğüne sebebiyet verir. İşte Fransız kazının en iyi özelliği bu , bu işlemi yapmanıza gerek yok zaten hali hazırda bu ırkı üretip piyasaya sirenler kaz üretiminde ve kaz yetiştiriciliğinde en büyük kayıp ve handikapın bu olduğunu görüp özellikle birbiri ile beraber bakıldığında ve ürediğinde kırma olmayan ve fakat otomatikmen genetik koparma yani genetik ayırma olan bu iki ayrı çeşit ama aynı ırkı yani g35 ve g36 yı beraber piyasaya sürmüşler.

Tüm üreticiler bu ırkı karışık bakmalılar böylelikle genetik ayırma otomatikmen oluyor. g35 ve g36 eşleşmesi sonucu çıkan yavruların %85 i ana yada babaya %100 benziyor geri kalan %15 lik kısmın bir bölümü mavi parçalı ve ala renkli kaz oluyor ve bu kazlarında yumurta takibini yapmış biri olarak şunu söyleye bilirim ki yumurta sayıları g35 ve g36 ile aynı hatta cüsseleri kırılmadan , aynı ırk ile kırılmadan dolayı daha cüsseli oluyor. diğer fransız kazı üreticileride bu konuda tecrübe ettiler ise bana altta yorum bölümünde bu konu hakkında sonuçlarından bahsedebilirler.


Fransız kazı yada Fransız kazı civcivi sahiplenmek istiyorsanız bizlere ulaşınız ırk garantili , yıl boyu ücretsiz veterinerlik desteği yıl boyu ücretsiz teknik destek ve belli sayı ve kota içinde verdiğimiz civciv sayısı kadar kazı ilk yıl yeni girişimciler için geri alım garantili kampanyalı saışlarımızdan faydalanabilirsiniz. Fransız kaz civcivi Fransız kazı civcivi Fransız g35 civcivi Fransız g36 civcivi satılık fransız civcivi Fransız civcivi fiyatı
İletişim = 0531 366 91 18

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.