Makineden Kaz Civcivi Çıkarma

Kuluçka makinesin den kaz civcivi çıkarmak gerçekten iyi gözlem , tecrübe ve dikkat gerektiren bir iştir.
Kaz yumurtası diğer kanatlı hayvanların yumurtalarına göre ebat olarak büyük olması ve sağlamlık bakımından sert olması sebebi ile çıkımı zor olan bir yumurtadır.
makineye konacak yumurtaların öncesinde sağlıklı ve uygun ortamlarda saklanmış olması gerekmektedir , (bunu sitedeki diğer yazılarda paylaşmıştık.) Sonrasında yumurtalar makineye yatay şekilde dizilmeli ve kesinlikle sıkışık olmamalıdırlar, yumurtaları makineye koymadan evvel , makine standart ısıda hazır halde olmalıdır.
Her kaz bakıcısının kendine ve makinesine özgü bir standardı olabilir bende kendime ait olan standartlardan yola çıkarak bu yazıyı yazıyorum. Makinenin içindeki ısı 37.9 ile 37.7 arasında  olmalıdır , kaça ayarlarsanız ayarlayın fakat bu ısıyı ilk 7 gün tutturmaya gayret edin. makinenin içindeki nem 53-57 arası olmalıdır , ben bunu günlük hava durumuna göre 53-58 arası değiştirerek ayarlıyorum. yumurtaları makineye koyduktan sonra 7 gün boyunca makinenin içindeki yumurtaları kesinlikle yerlerinden oynatmayın , çünkü yavru bu 7 günlük süre zarfında oluşur , geri kalan günlerde gelişir bu yüzden bu 17 günlük sürede kesinlikle yumurtaların makinede sabit durması gerekir(makinenin çevirme motoru açık olmalı)  ilk 7 gün de oluşum süreci tamamlanan yumurtalar 7. günden 22. güne kadar  makineden çıkarılıp soğutma işlemine alınmalıdır bu soğutma işlemine 7. 5 dk dan başlayıp 22. güne kadar her gün ortalama 1 dk çoğaltılarak devam edilmelidir. her gün soğuyan yumurtaları 1 litre suya bir çay bardağı sirke(75ml) katarak soğutmadan sonra (soğutma yapmadan önce yaparsanız yavrular ölebilir) fısfıs yardımı ile sirkeli su ile fısfıs layıp makineye öyle konmalıdır.makinaya koymadan evvel de en az 1 dk yanı fısfıslamadan sonra bekleyin. 22. günden sonra 28. güne kadar olan süre zarfında yumurtalar aynı şekil tekrar dışarı çıkarılmalı  5 ila 10 dk soğutulduktan sonra sirke siz su ile fısfıs lanarak  makineye konmalıdıır. Bunun sebebi yumurtanın üzerindeki gözenekler her geçen gün büyürler , özellikle son 5 gün çok büyümüş olurlar sirkeli su katarsak yumurtanın içindeki yavru zehirlenebilir. Bu yüzden 22. ve 26. gün lerde soğutmadan sonra fısfısın içine sirke katılmamalıdır. Yumurtalar çıkıma 27. gün sonu yada 28. gün başlarında alınmalıdır. Bu arada çıkım nemi de gelişim nemi ile aynı tutulabilir.
Not= Bunlar benim gözlemlerim , tekrar söylüyorum biri çıkıp sizlere başka değerler de  verebilir , onlara yanlıştır demiyorum , her makinenin standardı kalibrasyonu değişiktir. Toplu yükleme ve büyük profesyonel makine değerleri için BURAYA tıklayın ve yazıyı okuyarak bilgilere ulaşın
0531 366 91 18

You may also like...