Makine den kaz civcivi çıkarma

Kaz kuluçka makinesi

Merhabalar bu yazımızda kendi profesyonel makinelerimize kaz yumurtası yükler iken yaptığımız uygulamaları ve yükleme sonrasına dair bazı not ve değerleri sizler ile paylaşmaya çalışacağız.

Makine den kaz civcivi çıkarma

Makineye konacak yumurtaların mevsimsel ve saklama şartlarına göre değişkenlik gösteren biriktirme  yani bekletme ömürleri vardır , bu faktörleri blog bölümündeki diğer yazılarımızdan takip edebilir ve ulaşabilirsiniz.
Beklettiğimiz yumurtaları makineye yükleme yapmadan evvel önce makinemizi dezenfekte ediyoruz.  Bu işlemi yaparken bazı dezenfektanlardan yararlanıyoruz , bu imkana sahip olmayanlara sirkeli suyu öneriyoruz.

Sonrasında yumurtalarımızı öncelik ile ılık (yumurta sıcaklığın da) su da temizliyoruz , bu işlemi yaparken yumurtanın suda en fazla 20 sn kalmasına dikkat ediyor ve yumurtayı silmek için kesinlikle sünger bez vb. bir malzeme kullanmıyor.  El ve parmaklarımızla kirli yumurtaları ovalıyoruz.  Gözeneklerin tıkanmaması gerek bu sebep ile bu işlemi böyle yapıyoruz.

Sonrasında dezenfektan ilave edilmiş su içinde tüm yumurtaları temizliyoruz.

Tüm bunlar bitip yumurtaları viyollere dizdikten sonra 3 saat oda sıcaklığında dinlenmeye alıyoruz. 

Yumurtaların viyollere dizilişi yan şekilde yapıyor ve 1 cm kadar oval kısmını yukarı yani tepeye doğru çeviriyoruz. 

Bunun sebebi  embriyo ilk 1 haftada , yumurta içinde yer seçmektedir , yumurtaları dik ve sivri kısmı havada olursa , kırılması zor sivri uçta hava boşluğu oluşur , buda civcivin yumurtada yanlış gelişimine yol açar ve netice olarak civcivlerin çoğu yumurtadan çıkamaz ve çıkanlarda da sakatlık boyun dönmesi ayak tutmaması görünür.

Bir çok yeni çıkan civcivin omirilik hastası boyun dönmesi ve ayak tutmaması hastalığı yumurtadan yanlış taraftan çıkması sebebi ile oluşur.

Yumurtanın sivri tarafı civcivin gelişmesi için dar bir alandır , civciv içeride büyüdükçe alan daralır ve kemiklerinde özellikle ayak ve boyunda yanlış kaynamalar olur.

Bu sebep ile yumurtanın sivri kısmında hava boşluğu oluşan bir çok civciv ya çıkamaz ya geç çıkar yada sakat çıkar.

Biz yüklediğimiz yumurtaların hiç birini çıkım gününe kadar yerinden oynatmıyoruz (döl kontrolleri hariç) böylelik ile çarpma sarsılma gibi durumlarda oluşan embriyo da damar kopması yaşanması riskini azaltıyoruz.

Özellik ile ilk bir hafta yüklenen yumurtalar yerinden hiç oynatılmamalıdır  embriyonun ilk 1 haftada ki gelişimi çok önemlidir.

Bir haftanın sonunda makine içinde muhafaza ettiğimiz püskürtme şişemizi  8. günden itibaren kullanmaya başlıyoruz.

Makinenin ön ve arka kapaklarını açıyoruz , mevsim oda sıcaklığı gibi faktörler çok önemlidir , bu sebep ile bir çok kişi farklı değerler ve metodlar kullanır.

İşin mantığı kısaca şudur ki , embriyo yumurtada 27 -28 c sıcaklığa inene kadar gelişimini durdurmaz , bu derecenin altına düştüğünde tekrardan gelişime başlama yüzdesi her defasında düşer.

Sizde yumurtalarınızı soğuturken buna dikkat edin , bizler iki kapak açık vaziyette 10-15 dk arası bekliyor piskürtmeyi makine içinde yapıyor , sonrasında arka kapağı kapatıp ön kapak açık vaziyette 1 dk çalıştırıyoruz ki piskürtme kaynaklı fazla nem dışarı çıksın.

Makinemizi tüm bu işlemden sonra aktif ettiğimizde makine ısısı 29 – 31 c sıcaklıkta çalışmaya başlıyor.(makine kapakları kapanması sonrası ilk bir dakika yazan değerleri baz almıyoruz , bir dakika sonrası makine kendine gelince verdiği değerleri baz alıyoruz)
21.. güne kadar bu işlemi günde bir defa ve püskürtmeyi sirkeli su ile yapıyoruz , 21. ile 27. günler arası ise aynı işlemi sade su ile püskürterek  12 saatte bir tekrarlıyoruz , yani 21.. gün ile 27. günler arası soğutma işlemi günde 2 defa , püskürtmeyi de sade su ile yapıyoruz

21.. gün ile 27. gün arası , soğutma işlemini aynı şekil 12 saatte bir yapıyoruz , fakat bu defa püskürtmeyi sirkesiz su ile yapıyoruz.

Sebebi ise 21. günden sonra yumurta üzerindeki gözenekler oldukça büyüyor ve sirkeli su hava alma haznelerinden içeri sızıp embriyo ölümlerine az da olsa sebep oluyor. Gelişim makinesi 1. günden 27. güne kadar ısı 37.7 nemi 58 ayarlıyoruz.

27. günden sonra yumurtaları çıkım makinesine alıyoruz , makine değerlerimiz şöyledir , 37.5 ısı 72 nem.
Yumurtaları çıkım sepetlerine dağınık ve sıkışık olmayacak tarzda diziyoruz. Burada önemli olan en büyük faktör şu ki , makine içinden çıkımlarınızı 12 saatte bir yapınız , yani çıkan civcivleri 12 saatlik periyotlarda alınız.

Makine kapısını her açışınızda bir çok çıkmaya çalışan civciv kuruyacak , zara yapışacak yada zarın kuruyup dağılması neticesi sarı yapışkan bir sıvıya maruz kalacaktır.
Bu uygulamaları ve değerleri 800 adet lik kaz makinesi ve 1200 adetlik kaz makinelerinde uyguladık
Çıkım oranlarımız %85 ila %95 arası değişmektedir , bu %10 luk dengesizliği de yumurta bekleme süresi ve bekleme şartlarına vermekteyiz.

You may also like...

8 Responses

 1. Abdülmelik yücel dedi ki:

  acaba bu işlemler hobi kuluçka makinelerinde de mevcutmu?

 2. Mehmet dedi ki:

  100 lük kuluçka makinasında da aynı şekilde mi uygulayalım

 3. hasan dedi ki:

  salam.men kaz yumurtasi koydum cikim oldu.amma civcivler cikdikdan sonra öldu.bunun sebebi nedir

 4. hasan dedi ki:

  kaz yumurtasi kulickada en isisi minumum ve maxsim kac olmalidir

  • mescid dedi ki:

   Gelişim çıkım esnasında sıcaklık ve nem değişkendir , makine nin doluluk oranı da ısı ve nem ölçüsünde belirleyici durumlardır

 5. Əbu Turxan dedi ki:

  Çox gozel anlatdız harika. Bilmədiklərimi öyrendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.