Kazlarda Zehirlenme

Kazlarda Zehirlenme  KANATLILARDA ZEHİRLENMELERE GENEL BAKIŞ Kanatlılarda Zehirlenmelere Genel Bakış Tarafından Robert E. Porter, DVM, PhD, DACVP, DACPV, Veteriner Nüfus Tıbbı, Veteriner Fakültesi,Minnesota Üniversitesi

Kanatlı hayvan sürüsündeki toksikoz ölüm oranına, üretim / büyümeye bağlı azalmaya veya felç gibi diğer klinik bulgulara bağlı olduğundan şüphelenildiğinde, sürü sahibinin veya veterinerin geçmiş kayıtlara erişmesine izin vermesi ve izin vermesi gerekir. Bu kayıtlar, tesis içinde dezenfektanların ve kemirgen öldürücülerin ve böcek öldürücülerin kullanımını, yemde ve suda uygulanan ilaçları ve yemdeki besinsel katkıları içerir. Şüpheli toksikoz vakalarında potansiyel analiz için toplanacak örnekler arasında klinik belirtileri gösteren ölü veya yakın zamanda öten kuşlar,

Kazlarda Zehirlenme

kuşlar klinik belirtiler gösterdiğinde mevcut 2 lb (1 kg) yem ve 500 mL içme suyu bulunur. İşçilerin ve kümes hayvanlarının güvenliği için, yetiştiricinin, tesiste kullanılan her kimyasal için malzeme güvenlik bilgi formlarına erişebilmesi gerekir. Karkaslar veteriner hekim veya laboratuar teşhis uzmanı tarafından muayene için en kısa sürede soğutulmalıdır. Numune toplamadan önce bir toksikolog veya laboratuar teşhiscisi ile istişare yapılması önemle tavsiye edilir.

Kazlar zehirlenir mi

Aflatoksikoz, modern tavukçuluk üretim sistemlerinde en yaygın zehirlenmelerden biridir. Bazı Aspergillus ve Penicillium türleri yemlerde aflatoksinler üretebilir. Aflatoksinlerin üretimi, ekinlerin yetiştirildiği alanda veya depolama sırasında ortaya çıkabilir. Akut aflatoksikoz, yetersizlik, ataksi, kasılmalar, opisthotonos, depresyon ve ölüm ile karakterizedir. Akut aflatoksikozda sık görülen genel bir lezyon genişlemiş sarı bir karaciğerdir. Tüm kümes hayvanları aflatoksikozise duyarlıdır; ancak, ördekler ve hindiler özellikle hassastır.

Kazlarda zehirlenme

Kaz zehirlenme türleri

Amonyak:

Amonyak gazı, ürik asidin metabolizmasıyla, ıslak kanatlı çöplerinde üreyen bakteriler tarafından üretilir. Yüksek amonyak seviyeleri genellikle kışın, ısıyı korumak için ventilasyonun minimuma indirildiği ve dolayısıyla yüksek çöp rutubetinin yaygın olduğu durumlarda ortaya çıkar. 25-30 ppm’lik artan amonyak seviyeleri, üst solunum yolundaki mukosiliyer düzeneğe zarar verebilir ve yüksek seviyeler (50-75 ppm), körlüğe neden olabilecek korneaya yakılan kostik yanıklarının yanı sıra, yem alımının azalmasına neden olabilir. Bu kuşlar genellikle yeterli yiyecek ve su bulamamakta ve ölümle sonuçlanmamaktadır.

botulizm:

Clostridium botulinumBakteriler bilinen en güçlü toksinler arasında bulunan birkaç ekotoksin üretir. Ördekler ve kazlarda, botulizm salgınları genellikle yaz aylarında zayıf havalandırılan havuz ve göllerin yakınında meydana gelir. Su kuşları toksinleri, bu göllerin kenarlarından ölü omurgasızlar yiyerek veya zehirlenmeye başlamış ördeklerin leşleri üzerinde kurtçuklar yiyerek toksini alır. Ölü kuşların zamanında kaldırılmasının uygulanmadığı sülün ve piliç sürülerinde karkaslar ayrıca bir toksin kaynağı olabilir. Kanatlı hayvanlarda botulizm zehirlenmesinin klasik klinik belirtisi, boyun kaslarının felç edilmesi veya “kireç boynuzu” dur. Toksin ayrıca bacakları, kanatları ve göz kapaklarını etkileyen felce neden olur. Botulizmin teşhisi genellikle diğer olası nedenlerin dışlanmasına dayanır.

Tuz:

Tavuk ve hindi rasyonuna% 0.5 tuz (NaCl) eklenmesi önerilir, ancak>% 2 miktarları genellikle tehlikeli kabul edilir. Civcivlerin rasyonları, herhangi bir zararı olmadan% 8 kadar içermekteydi, fakat kümes hayvanlarında,% 4 içeren rasyonlar zararlıydı ve% 6 ila% 8 seviyelerinde ölümler ölümle sonuçlandı. Besiye% 2 NaCl veya suda 4.000 ppm eklenmesi, genç ördeklerde büyümeyi baskılar ve damızlık hayvanlarda yumurtaların verimliliğini ve çıkımını azaltır.

Yazı = Çetin Keskin

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.