Kazlarda yumurta verimini arttırma

Kazlarda yumurta verimini arttırma Bu sektörün üretim kısmı ile uğraşan bir çok kişinin ilk hedefleridir yumurta verimini artırmak , peki mümkün mü bu konuda edindiğimiz tecrübeleri ve bu konu hakkında’ki çıkarımlarımızdan oluşturduğumuz bazı tez ve düşünceleri gündeme getirmek istedik.

Kazlarda yumurta verimini artırmak mümkün mü ? Bu soruya alışıldık bir kaç cevap mutlaka var fakat biz bu alışılmış cevapların yanına bir kaç alternatif daha eklemek istiyoruz. Kaz Yumurta demek ortalama ve ırklara göre değişiklik göstermekle beraber 110 gr 180 gr bir cismin bir kazdan çıkması demek , bu maddenin bir bölümü protein bir bölümü kalsiyum ve bir çok mineralden oluşmakta.

Proteini doğru bir rasyon ile sağlayabilmek mümkün özellikle periyodik doğal yaylım uygulayan üreticiler bunun çok faydasını görmüştür , çünkü yeşil olan bitkiler su bazlı bitkilerdir , su bazlı bitkilerde tüketilebilinir yani selülöz oranı düşük yararlanabilir protein oranı yüksektir. Bu sebep ile ılıman bölgeler de kazların fazla yumurtası bilinenin aksine güneş ile ilgili değil , güneşin vesilesi ile devamlı kendini yenileyen ve canlı kalan yeşil bitki sebebi iledir.

Kazlarda yumurta verimi artırma yöntemleri


Diğer şık olan mineraller kısmını yine aynı şekilde yeşil bitki örtüsünden faydalanan doğal yaylım uygulanan sürüler rahatlıkla karşılayabilmekteler , ayrıca yumurta döneminde damızlık kazlara verilen yumurta yemleri probiyotik katkıları bu işi az çok sağlamaktalar. Buna ek olarak yeni mahsül kuru gıda da önemli bir etken , yani geçen yılın buğdayı ile yeni hasat buğdayın meneral oranları arasında çok fark vardır. Buda bize yeni tarihli ürünleri ve yemleri terciğ etmemiz gerektiğini göstermekte , ilave katkı olarak kullanacağınız vitamin ve mineral katkılarının depolanabilir karkılar olduğundan emin olun , yoksa 10 liraya alınmış bir paket vitaminden mucizeler beklemenin anlamsız olduğu çok açık.


Diğer etken kalsiyum , bu kaz yumurta verimini artırmakta ki en büyük etken gibi , fakat bu kalsiyum bildiğimiz olanından değil onlarında çeşitleri var , doğru olanı vermez isek yumurta veriminde eksi durumlar yaşanılır , örneğin gerekli miktardaki X kalsiyumunu almış olan damızlık kazınıza durmadan mermer tozu verirseniz , yumurta iç katman kabuğu kalın olacaktır. Buda 20 gün gelişen civcivin yumurta içinde esneme gösteremediği genişleme gösteremediği için ölmesine sebep olacaktır. Yumurtanın üst katmanındaki çeşidi ise Kalsiyum karbonattır. Bu etken maddeyi dengeli verirseniz , damızlık kazlarınız bunu toprak arayıp vakit geçirmek yerine boş vaktinde eşleşecek ve kendine zaman ayıracaktır.

Kazlarda yumurta verimini arttırma yöntemleri
Kazlarda yumurta verimini çoğaltmak


Kazlarda yumurta verimini çoğaltmak

Bunların haricinde selenyum E selevit olarakta anılan etken destek maddesi de yumurta veriminde ve yumurtada ‘ki tohum oranında oldukça güzel artı etkiler göstermekte. Tavsiye notu olarak ta şunu ilave edebilirim , tüz dökümüne giren kazlar yumurtayı keser yada azaltır , bu aslında kazların doğasındaki gurk mekanizmasının yan etkisidir , tıpkı insanlar gibi düşünün kadınlar doğum öncesi nasıl kilo alıyor ise kazlarda tüy dökerek yumurtaya yatma gurka. yatma hazırlıkları yapmaktalar , ticari ırklar bu eğilimlerini dengesiz izledikleri için yatmazlar yada yarım ve yetersiz yatarlar.

Kazlarda yumurta verimini arttırma

Fakat buna ramen yumurtayı ya keser yada azaltırlar , bunun belirtiside tüy dökmeleridir. Bu döneme girme işaretleri verdiklerinde peyder pey onları kısa bir sitrese sokmak gerek , yani bilinçli sitses onlara az da olsa genlerinin hatırladığı gurk özelliklerini unutturmak , örneğin yem saatlerini değiştirin , yemlik suluklarında değişiklik yada yerlerinde değişiklik yapın , doğal otlamaya saldığınız saatleri değiştirin , yem oranlarında oynamalar yapın. Bu yaptıklarınız tüy dökmeyi durduracak ve durduğu yerden itibaren döktüğü tüyleri çıkarmasını hızlandıracaktır.


Kazlarda yumurta verimi nasıl çoğaltılır

Kazların barınaklarında ki konforda bir diğer önemli etkendir , zemini çok ıslak barınaklar kazların huzurunu bozar , dinlenmesi gereken yer olan barınak zemini ıslak ise yatamaz ve uyuyamaz , gün içinde saldığınızda kazlarınız eş tutmak yerine çimene uzanıp uyuyorsalar Kaz yumurtası zeminden memnun olmadıklarını gösteriyorlar demektir. Normalde saldığınızda otlayıp protein almalı toprak yemeli ve eş tutup size kaliteli yumurta vermek için adımlar atacakları saati sırf siz zemini ıslak tutup onların uyumasına müsade etmediğiniz için verime dönüştirecekleri zamanda uyku moduna gireceklerdir. Buda size kazların yumurta sayısında düşüş olarak dönecektir. Kazlarda yumurta verimini arttırma 

Konu ile ilgili olan Kaz yumurtaların da döl ve tohum sorunu ile ilgili yazımız Kazlarda tohum sorunu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.