Kazlarda vitamin kullanımı

Kazlarda vitamin kullanımı Kanatlı Üretiminde Vitaminlerin Önemi Vitaminler, kümes hayvanlarının sadece küçük miktarlarda gerektirdiği bir organik bileşikler grubudur, ancak normal vücut fonksiyonları, büyüme ve üreme için zorunludur. Vitaminler iki kategoriye ayrılır: yağda çözünen ve suda çözünen. Yağda çözünen vitaminler A, D, E ve K’dır. Suda çözünen vitaminler C vitamini ve B vitaminlerini içerir.

Kanatlılar C vitamini yapabilir, bu nedenle bu vitamin için belirlenmiş bir diyet gereksinimi yoktur. C vitamini takviyesi, kuşlar strese girdiğinde yararlıdır. A vitamini normal büyüme, üreme ve epitel hücrelerinin iyi durumda (cilt ve sindirim, üreme ve solunum yolları astarları) bakımı için gereklidir.

Kazlarda vitamin kullanımı

Eksikliği, konjonktivit, okülo-nazal akıntı ve kalın eksüdalarla birlikte sıkışmış göz kapakları ile karakterize edilen nütrisyona neden olur. İlerlemiş olgularda, sindirim sistemi ve solunum yolu mukozasında nekroz ve keratinizasyon meydana gelir. Balık karaciğer yağı ve yeşillikleri, A vitamini bakımından zengindir.

Normal büyüme, kemik gelişimi ve yumurta kabuğu oluşumu için gerekli olan kalsiyum ve fosforun uygun emilimi ve kullanımı için D3 Vitamini gerekir. Güneş ışığı kuşun cildine çarptığında D Vitamini üretilebilir. Eksikliği raşitizme yol açar. Kuşlar kuluçka kabiliyetini azaltan ince kabuklu yumurtalar üretir, bacak zayıflığı ve penguen gibi oturma duruşu gösterir. Gaga, pençeleri ve kaburgalar çok esnek hale gelir.

Kazlarda vitamin kullanımı

Kazlarda hangi vitamin kullanılır

Karakteristik özelliği sternum ve omurganın bükülmesidir. Balık karaciğer yağları, zengin D vitamini kaynaklarıdır. E vitamini güçlü bir antioksidandır ve normal nörolojik fonksiyonlar için önemlidir. Eksikliği ensefalomalazi / çılgın civciv hastalığına, genç kuşlarda eksüdatif diyatezi, yaşlı ve olgun kuşlarda daha sık görülen kas distrofisine yol açar.

K Vitamini protrombinin sentezi için gereklidir, bu nedenle pıhtılaşma mekanizmalarında önemli bir rol oynar ve ayrıca koksidiyoza karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. K vitamini eksikliği yumurtalarda kan lekelerinde artışa, bacaklarda ve memede kanamalara ve kanın pıhtılaşmasına neden olabilir.

Buğday tohumu yağı, balık karaciğeri yağı, yonca unu, yeşillikler, çimlenmiş bakliyat, soya fasulyesi yağı, tahıllar ve balık unu, A, D3, E ve K vitaminlerinden zengindir. B vitaminleri vitamini thiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, piridoksin, biyotin, folik asit, ve siyanokobalamin içerir.

B vitaminleri, enerji metabolizması dahil olmak üzere birçok metabolik fonksiyonda rol oynar. Bir vitamin ön karışımı tipik olarak gıdada doğal olarak bulunan değişken vitamin seviyelerini telafi etmek ve tüm vitaminlerin yeterli seviyelerini sağlamak için kullanılır.

Tiamin (B1 Vitamini) uygun karbonhidrat metabolizması için gereklidir. Eksik kuşlar, anoreksi, kilo kaybı, karıştırılmış tüyler, kanatların düşmesi ve kasların felci olduğunu gösterir. Kuşlar bükülmüş bacaklara oturur ve başını ‘yıldızlara bakarak’ pozisyonuna geri çeker. Pirinç cilası, buğday kepeği ve tahıl tanelerinde bol miktarda bulunur.

Riboflavin (Vitamin B2) enzim sistemlerinin bir parçası olduğundan metabolizmada hayati bir rol oynar. Eksikliği, birinci ve ikinci haftanın kuşlarda ishal ve “kıvrılmış ayak felci” ye neden olur. Etkilenen kuşlar, kanatlarının yardımıyla çukurlarına yürüyorlar. Yetişkin kuşlarda yumurta üretiminin azalması, embriyonik mortalitenin artması ve kabuk civcivlerde ölü, cüce ve tüy yumuşatma ile birlikte görülür.

Embriyo mortalitesi 18 ila 20 günlük inkübasyon arasında zirveye ulaşır. Çimler ve bira mayası bu vitaminin zengin kaynağıdır. Piridoksin (B6 Vitamini) amino asitlerin uygun metabolizması için gereklidir. Eksikliğinden dolayı hasta kuşlarda spazmodik kasılmalar ve sarsıntılı hareketler görülür. Kuş, tahıl taneleri, maya ve yonca unu ile beslenmelidir. Kazlarda vitamin kullanımı

Vitamin kullanımı

Siyanokobalamin (B12 Vitamini) , nükleik asit sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizması ve metil sentezi ile ilgilidir. Bu, hayvansal kaynaklı tüm gıdalarda bulunur. Eksikliği, yavaş büyüme, düşük yem kullanımı ve çıkım oranının azaldığını göstermektedir. Embriyonik mortalite inkübasyonun 17. gününde doruğa ulaşır. Kazlarda vitamin kullanımı

Embriyonun allantozunda bacak ve kanama miyotrofisi görülebilir. Balık unu, süt ürünleri ve hayvansal proteinler B12 vitamini kaynaklarıdır. Kolin eksikliği : Kolin eksikliği , çene eklemi çevresinde şişkinlik, tibiometatarsal eklemin düzleşmesi ve kondilden Aşil tendonunun kaymasıyla metatars bükülmesi ve eğilmesi ile karakterize perosise neden olur. Eksik kuşların karaciğerleri anormal yağ içeriği gösterir. Kuşlara maya, balık unu yağı keki ve sentetik kolin verilebilir.

Vitaminler ve mineraller

Kazlarda üreme,sindirim,bagisiklik sistemi gibi bir çok sistemde etkin rol oynarlar.
Yumurta verimi ,yumurta kabuğu oluşumu ,döllülük , kuluçka gelişimi , kuluçka oranı, civciv gelişimi,yemden faydalanma ,vücut direncinin artirilmasi  icin gerekli takviyelerin basinda vitaminler ve mineraller gelmektedir.

Kazlarimizin daha saglikli ve verimli olabilmeleri icin periodik araliklarla ve duzenli olarak kullanilmalari gerekmektedir.

Kavimix Ulukaz Prolay ile kazlarimiz icin ihtiyac duydugumuz multivitaminler,multimineraller,prebiotik,probiotik,karaciger koruyucu,toksin baglayici ve amino asitleri tek bir cati altinda toplamaktadir . Ürüne sahi olmak yada denemek isterseniz  0553 464 23 56 Veteriner hekim Neşet özdemir

kazlarda-vitamin

kazlar için vitamin

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.