Kazlarda tohumlama sorunu

Kaz yumurtasında ki tohum sorunlara değineceğimiz bu yazımız da yorum bölümüne eleştiri yada katkılarını yazmanızı rica ederiz. Kazlarda tohumlama sorunu , özellik ile hibrit ırkların piyasamızda çoğaldıkça sık sık sorun haline gelmiş bir durumdur.

Kazlarda tohumlama sorunu

Bu sorunu genellik ile son bahar kış ve yazın son dönemlerinde çok gözlemleriz , bunun bir çok sebebi var birinci sebebi kızışma sorunu , arpa verip yağlanmasın kazlar diyoruz , fakat arpanın kızıştırma oranı çok yüksektir , besi yapan arkadaşlar şunu gözlemlemiş olmalılar , biliyorsunuz besinin ilk haftası arpa ağırlıklı bir rasyon verilir kazlara , bu sırada kazların bol bol yıkanma isteği ve suya girince sucuk gibi ıslandıklarını görürler , normalde bu durum yazın en sıcak dönemlerinde bile görülmez , bunun sebebi başta da dediğimiz gibi arpanın kızıştırmasıdır.

Kazlarda tohumlama sorunu

Fakat bazı dönemler var ki kazlarda eş tutma olsa da yumurtada tohum oranı düşük oluyor , bunun sebebi de yeşil ot eksikliğidir , büyük baş besleyenler çok iyi bilirler , yeşili bol yiyen büyük başlarda tohumlama %90 lara ulaşır , fakat yeşilin az olduğu zamanlar da bu oranı %60 ta kalır.

Peki önlem nedir diye soracak olursanız , ilk olarak önerim kış sonbahar aylarını çok seven reygrass otudur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.