Kazcılık

Kazcılık Bu işe girmek için her gün telefonlarımızı çaldıran ve bizlere ulaşan girişimcilerin ortak soruları şu ” Kaz yetiştiriciliğinde kazanç nasıl” Bizde bu yazıda sizlere 1000 adet civciv alarak bu işe girişin nasıl yapılacağı yem masrafı barınak şartları aşı vitamin , diğer yıl için damızlık hesaplamalarına doğru şeffaf halde yer vermeye çalışacağız. İlk olarak bu planda en kötü şartları hesaplayacağız , planı en kötüyü düşünüp yapacağız. Fakat bazı olmaz ise olmaz kriterler var 1. kriter otlak mera yeşil alan , bu alanlardan Trakya bölgesinde 12 ay Ege ve Karadeniz’de 8 ay , İç Anadolu’da 5 ay
Doğu ve güneydoğu Anadolu’da 3/4 ay faydalanabilirsiniz , bu faydalanma otlak yaylımın’da düzgün ot alıştırması ile %70e varan maliyetten kurtaracaktır.

kazcılık nasıl bir iştir

Kazcılık kazançlı mı


Kazcılık Doğru ot ve mera alıştırması nasıl yapılır biraz ona deyinelim. Kaz sürünüzü birden ota salıp yemi tammen keserseniz , yoğun olarak açlığa bağlı bazı
hastalıklar ile karşılaşırsınız. Yapmanız gereken şu ki Otlatacağınız alanda kazlar için içme suyu bulundurun ve ota salım ve yemden kesmeyi 15 günlük bir periyoda
yayın. Örneğin başlangıç kapalı alan günlük yem tüketimini 250 gr kuru yem olarak ele alacaksak ve bu oranı günlük 50 grama düşüreceksek , geçiş gününü hesaplayalım.


250 gr olan yemi 50 grama düşürürsek arada kalan 200 gr yemi 15 güne böleceğiz , ortalama günlük 15 gr düşer. yani her gün 15 gram azaltarak , her kaz için yem tüketimini 50 grama getirene kadar peyderpey bu orana ineceğiz. tabi bu esnada bol bol salım yapacağız . Salım haricinde öğlen ve sıcak vakitlerde gölgelikler temin etmeli yada öğle saatlerinde hayvanları barınaklara almak gerekli.

 

Kaz çiftliği açmak için neler gerekli

Bunun haricinde Kazcılık ta Nadas faydalanması. Yani arpa ve buğday ekili olan tarlalar , ortalama olarak temmuz ilk haftası tüm Türkiye’de biçilmiş olurlar. Ve biçilen tarlalar 3 ay bazı yerlerde 4 ay sürülmeden bekletilir. İşte bu durumda kazlarınızı bu biçilmiş arpa buğday tarlalarında 3/4 ay gram yem vermeden
büyütebilirsiniz. Bir çok il de denemesi yapıldı ve müthiş sürü ortalaması ağırlıklara ulaşıldı. Burada da dikkat edilmesi gerekenler şunlar , 1 aydan küçük hayvanlar bu tarlalar için uygun değil , ve sıcağın bol olduğu dönem olduğu için sabah serin ve akşam serin saatlerde tarlaya yani nadasa salım ve yanlarında.


İçme su bulundurma. Bu yöntemle onlarca besi çiftliği civcivleri bizden mayıs sonu gibi alıp temmuz başında 40 günlük olan civcivleri bu nadasta 3/4 ay bakıp nerede ise. Kaz başına 10 tl bakım maliyeti ile bize geri sattılar. Aldığımız sürülerde fransız g35 kazında sürü ortalaması 5.5 ile 7 kg canlı ağırlık olarak değişti.

Kaz para eder mi

1000 civcivi dediğim tairhte alırsanız ve yukarıda bahsettiğim yaylım ve nadas imkanlarınız güzel ise bir kazı kasım 15 kasım 30 aylarına 15/20 tl gibi bir rakama
kesimlik hale yani canlı 6 kg civarlarına getirebiliyorsunuz. Hesaplamamız’da 20 bin liranız gitti ve kesim zamanı geldi. Hayvanlarınız’da %5lik kaybı göz önünde bulunduralım. 950 yetişkin kazınız oldu. İçlerinden 150 dişi 75 erkek kazı kendinize damızlık adayı olarak bırakacaksınız.


Her yıl civciv için dışarıya nakit kaybını önlemek için. Böylelikle kendi civcivinizi kendiniz üreteceksiniz. Geriye kalan hayvan sayınız 725 oldu yani 725 adet hayvanı canlı ağırlık olarak satacaksınız. 725x6kg= 4.350 kg canlı ağırlık yapar. 4.350x23tl= Yaklaşık olarak 100.000 tl bir ücret karşılığı
kazlarınızı rahatlık ile satabilirsiniz. Şimdi hesabın başına dönelim civciv almak için 50 binlira verdiniz + 20 binlira yem maliyeti hesapladık. damızlık ayrımı yaptınız ve kendinize 225 hayvan bıraktınız ve cebinizde 100 binlira var. Damızlık hayvanlarınız için kuluçka ve yumurta hesaplaması yapmalısınız , haftalık tahmini çıkım sayısına göre ortalama 20 binlira makina masrafınız tutacaktır.

Kaz yetiştiriciliği hesaplama

Birde bu 225 hayvana günlük 200 gr dam kaba yem hesaplaması yaparsak 45 kg
günlük kaba yem yerler buda ayda 1.350 kg olur , yıllık hesaplar isek 16.2 ton kaba yem yapar. zamanında ve yerinde alacağınız yemin ton fiyatını 1.3 dan hesaplarsak
kaba yem tutarı = 21 binlira gibi bir tutar çıkar , buna aşı + vitamin + bilinmeyen masrafları da eklersek 23 binlira eder. 23 bin kaba yem+20 bin makina toplam 43 bin
yapar. ve elinizde daha 57 binlira paranız var. Artık damızlıklarınız hazır makinanız hazır , damızlıkların yiyeceği kaba yem hazır , aşıları vitaminleri hazır.


birde kendinize ufak bir civcivhane yaparsanız , yıl boyu harcayacağınız parada cebinizde . artık önümüzdeki sezonu bekler vaziyettesiniz.
Artık sezon geldiğinde ister yumurta satın ister civciv ister kendi çıkardığınız civcivleri besi için aynı yöntem ile devir daim besiye girin.

Kaz besi ve Kaz besleme

Kazcılık işinde kazanç var , fakat ortamınız şartlarınız buna elverişli olmadlır. , evin önünde merasız nadassız patronluk derdinde iseniz , paranızı alın , bir kutu benzin alın üstüne dökün daha iyi , en azından hayvanlar da sizde rahat etmiş olursunuz. Bakın hayvancılık işin de kazdan daha iyi kazanç bırakacak bir iş yok , küçük başta canlı bir anaç size yıllık en fazla 100 kg ete dönüşen yavru verir. kazda ise bu oran 250 kilograma yakındır. Küçük baş baskül 20/21 iken kazda bu oran 23/25 tl dir. Kaz besiciliği ile ilgili doğru rasyon ile kapalı alan beside olabilir fakat , kuru ot slaj küspe gibi ürünlere kolay ulaşabilir , ve çöp diye isimlendirilen Ay çekirdeği altlığı mısır koçanı tozu vs gibi ürünlere ulaşabilir olmak ve doğru bir rasyon ayarlamak gerekli.


Unutmayın ki kaz kuru ot saman yonca mısır otu hatta göl kenarlarında ki saz otunun hem yaşını hem kurusunu tüketebilir. önemli olan elinizde bulunan yada bulunacak olan yem malzemesine kazı önceden alıştırmak önemli. Diğer önemli konu ise potansiyel ticaret alanı , bu başlık altında ise kaz yetiştiriciliğinin bazı problemlerinden bahsedeceğim. Şimdi bu işe giren herkez ortam ve şartlarını belirleyerek girme yerine. Başkalarının hayalleri yada ulaştığı potansiyeli amaç edinerek işe girmekte.

Örneğin otlak araziniz bol ve toprağı canlı bir iklim ve coğrafyada iseniz , nadas faydalanma oranınız yüksek yetiştiricilik yapacağınız yerde bol bol arpa buğday ekimi yapılmış ise , sizin bu sektörün besicilik alanında yer almanız gerekir , bu sizin için daha karlı olacaktır. Ekipman masrafı makine masrafı tecrübesizlik hastalık , civciv kafesleri , yumurta az alma derdi gibi onlarca sıralayacağım bir çok risk alanından otomatikmen bertaraf olmuş oluyorsunuz.Alın civcivi 20 günlük yapın , salın otlak ve nadasa , tüm gücünüzü bol bol yaylıma harcayın , inanın üreten kişiden daha fazla para kazanırsınız.
Not = Blog bölümüne tıklayarak diğer yazılara ve kategorilere göz atmayı unutmayınız.

You may also like...

2 Responses

  1. Esra Beyaslan dedi ki:

    Mükemmel aydınlatıcı bilgiler.profesyonellik budur.şimdi daha çok ilgi duymaya başladım bu işe.emeğinize sağlık.yolunuz açık olsun inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.