Kazcılık planlama

Kazcılık planlama Merhaba , bu yazıda bu yıl ki üretim beklentisi piyasa beklentisi ve bu yılın pozitif ve negatif yansımaları ile kazcılık sektörünün tablosu üzerine beklentilerden bahsetmeye çalışacağım.
Malum ki Türkiye’de üretici tedarikçi yumurta satıcısı et kesimcisi yada besici diye ayrı kavramlar yok.  Herkes bu sektörün her alanında yer alıyor diyebiliriz.

Bu durum piyasamızda’ki en iyi olmayan durum olarak yıllardır , hele ki son iki yıldır önümüzde büyük bir engel olarak durmakta ve bu yıl ki korona salgını sebebi ile daralan piyasa içinde bu durumun eksi yönlerini daha çok göreceğiz. İlk olarak sektörde üretici tedarikçi besici kesimleri ayrılmış olsa idi , herkes bu alanların sadece birinde yol alsa idi , bu yıl daralan pazar açığını , sektörün yukarıda saydığım çeşitli alanlarında faaliyet gösterenler olarak bertaraf edebilecektik fakat durum öyle olacak gibi gözükmüyor.

Kazcılıkta planlama

Kazcılık planlaması nasıl yapılır


Kazcılık planlama yapılarak işlenmiş olsa idi , yumurta üreticileri civciv üreticileri yada besiciler bu kadar dar boğaza girmeyecek elden ele bazı esneklikler imtiyazlar verilerek , örneğin civciv üreticisi besiciye uzun vade ödemesi gibi. Bazı kolaylıklar ile bu süreçten çıkmak daha kolay olacak gibiydi. Fakat sektörün ayrım taşlarını belirleyemediğimiz için bu artık güç , bu sebep ile bu yıl en büyük kaybı civciv üreticileri yaşayacak gibi duruyor , salgın sebebi ile daralan pazarda besicinin civciv talebinde bulunması çok mümkün değil , ayrıca her yıl pazara giren paranın %50 sini belirleyen yeni girişimci’de bu yıl bu sektörden uzak duracak gibi.

Kaz çiftliğinde neler olmalı


Peki civciv üreticisi çıkardığı civcivi satamayınca ne olacak ? İlk olarak yumurta üretimi ve satan kişilerin yumurtalarını almayacak yada alamayacak bu sebep ile yumurta tedarik zinciri kırılarak sektörün ilk adımı olan yumurta üretimi sekteye uğrayacak ve bu alanda faaliyet gösterenlerden dayanma gücü olmayanlar ayakta kalamayacak ve yumurtada kalite düşecek. Civciv üreticisi ise belirli sayıda civcivi elde tutacak potansiyele sahip bu sebep ile ilk olarak talep ve müşteri olmamasına ramen , civciv de fiyat düşümüne gidecek. Bu çare değil , talep eden yok ise fiyatı istediğiniz kadar düşürün ürün elde kalır , bunun haricinde bu yaptığınız ile ürünün değerini de düşürmüş olursunuz.

Peki ne olmalı ? Civciv üreticisi korkmadan üretmeli çıkan civcivin elde kalma korkusu olmadan üretime devam etmeli , etmeli ki yumurta talep etsin ve yumurta tedarikçileri’de kaliteli yumurta üretimine devam etsin. Peki nasıl ? Civciv üreticisi elinde ürün kalmayacağını bilirse üretir , civciv üretici kişilerin satış ve pazarlamanın yanında ikinci bir planlama yapması gerek , Otlak ve merası geniş otu ve toprağı güçlü , aynı zamanda anız ve nadas faydalanması yüksek (biçil sonrası arpa buğday tarlaları 3/4 ay sürülmez bu alanlara anız yada nadas denir.

Dökülen taneler oldukça boldur) alanlar bulmalı , gerekirse ödeme 3/4 ay geri atılarak civcivlerin burada büyümesi sağlanmalı , bu alanlarda civcivin gelişim ve büyüme maliyeti çok düşük , Bir çok bölgede bunu denedik ve deneyen müşterilerim oldu , ortalama olarak her biri bir civcivi 18 tl ile 30 tl aralığında kesilecek hale getirdiler bu alanlarda.

Kazları nereye satarız


Kazcılık planlama doğru adımlar ile yapılır ise bir çok kişinin ayakta kalması sağlanabilir gibi , bu sebep ile civciv üreticisi yukarıda ki gibi alanlar bulmalı , böyle alanlar bulunduktan sonra gerekirse bir den fazla civciv üreticisi bir araya gelip bu alanlarda elde kalan civcivleri beslemeye almalıdırlar. Aksi takitirde sektör bu yıl %50 den fazla küçülecek gibi gözüküyor , ayrıca bu kadar ürün ve civciv elde kaldığı halde , alıcısını bulmadığı halde , önümüzde ki et sezonunda et fiyatı yüksek olacak , sebebi ise sektörün besi faaliyet alanın talep görmemesi olacak , yani bir ürün hem bol bol olurken hemde fiyatı nasıl yüksek olur onu göreceğiz. Allah derki her şer de bir hayır hayır vardır , siz bilmessiniz ben bilirim , Başınıza gelenlerin bir kısmı kendi elleriniz ile öne sürdükleriniz bir kısmı ise imtihandır der. Bu yaşadıklarımız belki

Kazcılık planlama , sektör içi faaliyet alanlarının ayrılması , yani civciv üreticisi civciv üretecek sadece , yumurta üreticisi yumurta üretecek sade , besici’de sadece besicilik yapacak , bunu anlamış ve kavramış olacağız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.