Kaz yetiştiriciliği

 

kaz yetiştirme

Kaz yetiştiriciliği

Kaz yetiştiriciliği  Türkiye genelinde son yıllara kadar amatör yada hobi amaçlı yürütülen bir meslek yada uğraş iken son yıllarda. Kaz yetiştiriciliği meslek ve profesyonel bakım ve üretime doğru yol almaktadır. Bunun en büyük sebebi yeni girişimci kişilerin yada kurumların bu işi yeni yeni keşfetmiş olmalarıdır. Bu işin mali getirisi bu kişi ve kurumların istahlarını kabartmaktadır. İlk duyulduğunda yada ilk bakıldığında bir koyup yirmi alınacak bir iş gibi görünmektedir. Aslında bu iş öyle bir iş fakat bir araya getirmeniz gereken 3 etken madde var. Bu 3 maddeyi bir araya getirirseniz gerçekten maddi olarak getirisi yüksek bir meslek ve iştir. Önemli olan bu maddeleri şöyle sıralayalım.

Kaz Çiftliği

Bu yazıda bu 3 maddeden bahsetmeye çalışacağım. Kaz yetiştiriciliği yapabilmek için ilk madde asgari bakım ve barınak ortamlarını sağlamanız gerek. Bu sadece kafes yada kümes değil , otlak mera , akan su alanı da bu ilk maddemizin içine girmektedir ayrıca stokta yem ve doğru hesaplama çok önemlidir.

İkinci etken madde ise pazar payı ve müşteri ağıdır. Bir çok bakıcı ve üretici , elindeki ürünleri yok pahasına satmak durumunda kalıyor. İmkanları ürünlerini elinde tutacak şartları vermiyor ve dolayısıyla , değerinin çok altına satma durumunda kalıyorlar. Bu maddeyi etkin hale getirmeniz çok önemlidir bu işi genişletmiş pazar ağını çoğaltmış kişiler ile yol almanız da ilk yıl için büyük önem var.

İstediğiniz adet ve sayıda civciv yada kaz eti üretimi yapabilecek şartlarınız mevcut olabilir. Fakat bu ürünleri değerinde satamıyorsanız. Zarar yapıyorsunuz demektir. Sonuncu etken madde ise tecrübe , tecrübe anlatılmaz okunmaz yada yazılmaz , bu sebeple çok iyi gözlem yapmanız gerek.

Kazlar üzerinde eşleşme yumurtlama ve gurk dönemlerinde sonrasında yumurta çıkarma civciv büyütme palaz büyütme gibi evrelerde kayıp yaşamamak için , ilk yapacağınız bu işlemlerden her hangi birini , ince elemeli sık dokumalı ve kesinlikle çok düşünüp gözlem yapmalısınız , çünkü ikinciye aynı işlemi yaparken , kayıp azaltma , verim çoğaltma olmuyorsa , siz tecrübe sahibi olabilecek yapıya sahip değilsiniz demektir.


Kaz yetiştiriciliği yapmak yada bu işe başlamak istiyorsanız ilk olarak deneyimli ve bu işi yapan kişilerden öneriler isteyiniz ve hitap edeceğiniz pazar alanını seçmeden yada bir pazar çalışması yapmadan kesinlikle kaz edinmeyiniz , çünkü her ırk kazın kendine ait özellikleri vardır , örneğin et ticaretine girmek istiyorsanız uzak durmanız gereken ırklar var , yada civciv ve yumurta üretimi yapmak istiyorsanız uzak durmanız gereken ırklar var.

Daha geniş detaylı özgün yazıları Kazcılık hakkında detayları nasıl beslenilir hastalıkları neler aşıları neler kime satılır ve daha bir çok sorunuza cevap bulabileceğiniz yüzlerce makaleye ana sayfa üst tarafta bulunun blog sekmesine tıklayarak ulaşabilirsinizKaz yetiştiriciliği üzerine detaylı bilgi almak isterseniz bizlere 0531 366  91  18 den ulaşabilirsiniz.