Kaz yetiştiriciliği

 

kaz yetiştirme
kaz yetiştiriliciği

Kaz yetiştiriciliği

Kaz yetiştiriciliği  Türkiye genelinde son yıllara kadar amatör yada hobi amaçlı yürütülen bir meslek yada uğraş iken son yıllarda Kaz yetiştiriciliği meslek ve profesyonel bakım ve üretime doğru yol almaktadır. Bunun en büyük sebebi yeni girişimci kişilerin yada kurumların bu işi yeni yeni keşfetmiş olmalarıdır , bu işin mali getirisi bu kişi ve kurumların istahlarını kabartmaktadır. İlk duyulduğunda yada ilk bakıldığında bir koyup yirmi alınacak bir iş gibi görünmektedir , aslında bu iş öyle bir iş fakat bir araya getirmeniz gereken 3 etken madde var , bu 3 maddeyi bir araya getirirseniz gerçekten maddi olarak getirisi yüksek bir meslek ve iştir. Önemli olan bu maddeleri şöyle sıralayalım.

Kaz yetiştiriciliği

Bu yazıda bu 3 maddeden bahsetmeye çalışacağım , kaz yetiştiriciliği yapabilmek için ilk madde asgari bakım ve barınak ortamlarını sağlamanız gerek , bu sadece kafes yada kümes değil , otlak mera , akan su alanı da bu ilk maddemizin içine girmektedir ayrıca stokta yem ve doğru hesaplama çok önemlidir.

İkinci etken madde ise pazar payı ve müşteri ağıdır. Bir çok bakıcı ve üretici , elindeki ürünleri yok pahasına satmak durumunda kalıyor , imkanları ürünlerini elinde tutacak şartları vermiyor ve dolayısıyla , değerinin çok altına satma durumunda kalıyorlar. Bu maddeyi etkin hale getirmeniz çok önemlidir bu işi genişletmiş pazar ağını çoğaltmış kişiler ile yol almanız da ilk yıl için büyük önem var.

İstediğiniz adet ve sayıda civciv yada kaz eti üretimi yapabilecek şartlarınız mevcut olabilir fakat bu ürünleri değerinde satamıyorsanız , zarar yapıyorsunuz demektir.Sonuncu etken madde ise tecrübe , tecrübe anlatılmaz okunmaz yada yazılmaz , bu sebeple çok iyi gözlem yapmanız gerek , kazlar üzerinde eşleşme yumurtlama ve gurk dönemlerinde sonrasında yumurta çıkarma civciv büyütme palaz büyütme gibi evrelerde kayıp yaşamamak için , ilk yapacağınız bu işlemlerden her hangi birini , ince elemeli sık dokumalı ve kesinlikle çok düşünüp gözlem yapmalısınız , çünkü ikinciye aynı işlemi yaparken , kayıp azaltma , verim çoğaltma olmuyorsa , siz tecrübe sahibi olabilecek yapıya sahip değilsiniz demektir.
Kaz yetiştiriciliği yapmak yada bu işe başlamak istiyorsanız ilk olarak deneyimli ve bu işi yapan kişilerden öneriler isteyiniz ve hitap edeceğiniz pazar alanını seçmeden yada bir pazar çalışması yapmadan kesinlikle kaz edinmeyiniz , çünkü her ırk kazın kendine ait özellikleri vardır , örneğin et ticaretine girmek istiyorsanız uzak durmanız gereken ırklar var , yada civciv ve yumurta üretimi yapmak istiyorsanız uzak durmanız gereken ırklar var.

Daha geniş detaylı özgün yazıları Kazcılık hakkında detayları nasıl beslenilir hastalıkları neler aşıları neler kime satılır ve daha bir çok sorunuza cevap bulabileceğiniz yüzlerce makaleye ana sayfa üst tarafta bulunun blog sekmesine tıklayarak ulaşabilirsinizKaz yetiştiriciliği üzerine detaylı bilgi almak isterseniz bizlere 0531 366  91  18 den ulaşabilirsiniz.

Kaz yetiştiriciliği” üzerine 42 yorum

 1. Sakaryanın Taraklı ilçesinde içinde 200 m2 ahırı olan 3 dönüm arazim var.
  Içinde suyu var Kaz yetiltirmek istiyorum.Etlik yumurta Hangisinin pazarı iyi ise onu yetiştirmek istiyorum.
  1.3 dönüm arazide .kaç adet kaz üretilir
  2.Etlik için kazlar kaç ayda datılık hsle gelir
  3.Bu işin maliyeti ne kadardır
  4.Pazar sıkıntısı var mı 0 555 995 17**

  1. Merhaba Erhan bey , 3 dönümlük arazide yemden hatrı sayılır bir tasarruf etmeyi planlıyor iseniz , 60/75 arası kaz bakabilirsiniz , fakat bu 3 dönümlük alan sadece havalanmaları için ise 300 kaz da bakılabilinir

 2. Merhabalar..Mersinden yazıyorum yaylada 5 dönüm yerim var akan su yok havuz yapabilirim. Etrafımda mera var otlar kısa ayrıca şehire yakın 30 dönüm narenciye bahçem var önce 10-15 kazla etlik olarak başlamak istiyorum hangi ırk uygundur. Bilgi verirseniz sevinirim..şimdiden teşekkürler

 3. 4 buçuk dönüm 5 yasında Ceviz bahçem var,içerisinde kaz yetiştiriciliği yapıp,mevcut isimden ayrılıp sadece ise gider gibi her gün bahçeme gitmek istiyorum. 1.cisi bu mübarek hayvanlar ağaçlarıma ve meyvelerime zarar verirmi? İkincisi bir ailenin geçimini sağlarmı? Mevcut işimin şartları iyice agarlastigi icin,tarım ve hayvancılığınada ilgim ve hevesim olduğu icin yardımınıza çok ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler,telefon numaram 054494511**

   1. iyi günler. size bir sorum olacaktır. 2017 yılının mayıs ayında 3 adet kaz civcivi aldım. büyüdüler yetişkin kaz oldular. gözlemlerime ve görünüşlwerine göre 2 dişi 1 erkek. kazlarım şubat ayında yumurta yapmaya başladı.fakat iki güne 1 yumurta almaktayım 2 adet dişiden çok nadir 2 günde 2 yumurta aldım. bazen 3 günde 1 yumurta. bunun nede nedir?
    2. sorum ise şuan elimde 13 yumurta bulunmaktadır. ve kazlarımın ikiside kurk olmuş altlarında yumurta yok ama boş boş yatıyorlar günde 2 kere dışarı çıkıyorlar ve asabileştiler. şimdi ki sorum elimde bulunan yumurtaları eşit şekilde 2 kazımın altına koyayım mı yoksa hala yumurta almaya devam edeyim mi?
    benim düşüncem 13 yumurtayı 20 ye tamamlayıp 10 ar şeklinde altlarına koymak istiyorum. fakat korkum şu ki yumurta almaya devam edince şu anki kurk durumundan vazgeçip daha sonra kurk olmamalarıdır.acil şekilde cevap verirseniz sevineceğim?

 4. merhaba;
  öncelikle açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum,bilgilendirme açısından çok değerli bilgiler paylaşmışsınız.
  ben 68 aksaray’da yaşıyorum.3 dönüm bahçemiz var ama içerisinde ev ve kapalı alan olarak 30 tavuklu kümes var.geri kalan 2 dönüm arazi bahçe durumunda.babamlar yazın burayı yazlık gibi kullanıyor ve bahçeye de sebze ekiyorlar.9-10 ay burda ikamet ediyorlar.oyalanıyorlar kısaca.burayı kaz çiftliğine çevirmeyi düşünüyorum.nasıl ve neye göre yapmam lazım.kendim devlet memuruyum.babam böyle bir durumda kaz çiftliği olursa bakabilecek durumda.kaç tane ve hangi tür kaz çiftliği kuralım.et,yumurta yada damızlık ?
  bu konuda hiç bir bilgim yok ama vaktimi boşa harcamak istemiyorum,yani kısaca bişeyler ile uğraşmak istiyorum.
  yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ilginize şimdiden çok teşekkür ediyorum

 5. d Soyisim (zorunlu)
  Özgür ASIRLI
  E-mail (zorunlu)
  iced_men**@hotmail.com
  Telefon(zorunlu)
  054229370**
  Alıcı-Satıcı
  İl
  Kütahya
  Not
  Kütahyanın Altıntaş ilçesinde çalışmaktayım..Eşim Karslı olduğu için yakın çevremize burda çok bulunan kazlardan sipariş aldık..Şimdi köylerdeki kazları toplayıp temizleyip vakumlayıp satış yapmaktayız..Yaklaşık 1700 kazımız bulunmakta siparişler itinayla hazırlanmaktadır..
  Gönder

 6. Merhaba sevgili kazcım bende ilk etapta hobi olarak bu işe girmek istiyorum İstanbul’da nehir kenarında yaklaşık 2000 m2 bir arazi kiraladım nehirde yüzebilecek otlayabilecekleri kocaman bir merada mevcut Etlik yetiştirmek istiyorum bana bu konuda fikir verebilir misiniz mesela hangi cins almam lazım ilk etapta damızlık olarak

 7. Merhaba hayırlı işler.aydinda 2250 metrekare yerim var.sizden.ogrennek istediğim kazlarin dolaşma imkanı yok yani sadece bu etrafı çevrili bahçem de dolaşacak lar.su da akar su değil havuz yapmayı düşünüyorum bu şartlarda et kazciligi olurmu.saygilar

 8. Diyar bakır da kaz yetiştiriciliği yapmayı planlıyoruz. yerli kaz ve diğer ırklar karışık olacak , bize bu konuda yardımcı olurmusunuz. ve önümüzdeki sene için civciv ve yumurta alımı yaparmısınız. yani ürünleri size satabilirmiyiz.

 9. Merhabalar, ülkede kaz gelişimi için bizde girişimde bulunmak istiyoruz özellikle ihracat alanında girişimlerimiz olacak. 200 300 civarı kaz almak istiyoruz merada organik besleyeceğiz ancak yukarıda ırklardan bahsetmişsiniz etlik ırk olarak hangi ırkları öneririsiniz yurt içi ve yurt dışı pazarında tercihen ırk farklılıkları varsa belirtirseniz seviniriz önerileriniz bizim için değerli kolay gelsin şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Ufuk Öztürk , Etlik ırklar , genel olarak sağlam ve safkan damızlıkların çaprazlama melezlenmesi ile ortaya çıkar. Buna uygun ırklar mevcut iletişim numaramız 0531 033 04 81 den bize ulaşırsanız sorularınızı daha iyi anlar ve ve daha iyi konuşma fırsatımız olabilir

 10. Tşkler dönüş yaptığınız için ben bu işe giricem inşallah..sanırım herkesin önerdiği çin kazı..ama ben kars kazı ve çin kazından melez düşünüyorum tabiki de sizden alıcam kazları:) birde bu kaz kesim yolum pakatleme tesisi konusunuda araştırıyorum sizce nasıl olır maliyetleri nedir bilginiz varmı?

  1. Merhaba , ırk seçiminden önce , faliyet göstereceğiniz pazar alanını seçmeniz , sonrasında ırk seçimi yapmanız en sağlıklısı, Örneğin etlik yumurtalık civciv üretimi gibi üçe ayrılan bir pazar alanından bahsedecek olursak , her alana uygun farklı ırklar mevcuttur. Civciv ve yumurta üretimi için Safkan Çin kazı uygun bir ırktır , fakat etlik olarak aynı şeyi söylemek mümkün değil

 11. Merhabalar..öncelikle bizleri kaz konusunda site kurarak aydınlattığınız için teşekkür ederim..benim danışmak istediğim konu;
  erzurumdan yazıyorum sizlere ben bu kaz işine girmek istiyorum ve yaklaşık 1 aydır araştırma yapıyorum..kaz yetiştirecek barınağım ve alanım var..ben ilk etapta etinden faydalanmak istiyorum..bunun için pazar sıkıntısı çekermiyim..kaz eti alan firmalar türkiye de fazlamı yada ihracat yapabilirmiyim..sizinde bana anlatacağınız öğütleri de içerisine katarak bana bu kolarda yardımcı olabilirmisiniz…şimdiden teşekkürler hayırlı işler..

  1. Merhaba Ferit , yıl boyunca kaz canlı ağırlık kg 18 tl den alıcısı her zaman hazır olan bir pazarı mevcut. Yumurta sezonun da bu fiyat baskül 22 liraları görmektedir. Ayrıca prakende kurutulmuş kaz eti kg fiyatı 90 lira , yaş kesim kaz eti kg fiyatı ise 35-50 lira arası değişmektedir.
   Size bir desteğimiz yada yardımımız olursa seviniriz.
   Teşekkürler

Bir cevap yazın