Kaz piyasası

Kaz piyasası 2020 yılı için kaz piyasası ne olacak. işler nasıl gitmekte aksayan yerler nereler. , bu aksayan yerleri nasıl ve ne zaman tedavi edebilir. ve onarabiliriz.? Malum zaten pazarı tam anlamı ile oturmamış arz talep dengelenmemiş. bir sektörün içinde idik. Öyle yada böyle bu olumsuzluk önümüze çıkıyordu. , bu yıl fazlası ile karşımızda , çünkü koronavirüs kaz sektörününü de etkiledi. Bir çok üretici ile yapılan söyleşilerde durum iyiye gitmediği gözlendi. Geçen yılla kıyas yapıldığında %70 daralma olduğu konuşulmakta. Önceki yıllar bir çok meslekten ihraç edilenler breysel girişimciler ve çeşitli belediyelerin katılımları ile pazar hareketi sağlanıyordu. , tabi asıl büyük pay besi işi ile uğraşan yani besicilik yapacak kişilerindi. , yani üretilen malın %70 oranı bu besici arkadaşlar tarafından öyle yada böyle alınmakta idi. , ayrıca yurt dışı (ırak iran ) pazarı da talebin %10 civarlarında idi şimdi genel olarak üreticilerin genel müşteri portföyü bunlar ise sırası ile bunları inceleyelim

kaz piyasası nasıl

Kaz piyasası nasıl


1-Kaz piyasasında en çok yeri tutan besiciler bu oran yukarıda da belirtiğimiz gibi %70 oranlara varmakta. , fakat bu yıl korona endişesi resmiyet endişesini iki katına katladı. , ayrıca bu işe yatırımcı olacak kişiler bir nevi beklemedeler , aslında bu alanı biz üreticiler tamamen kaybetmedik. , ortamlar biraz rahatlama gösterirse bu kısmın hepsi olmasa’da büyük kısmı geçte olsa besicilik için yatırıma girecek gibi gözükmekte.


2- Yurt dışı pazarı. , bu kısım sanırım tamamen olanakların sıfır kaldığı kısım. , bir çok sınır kapısı kapalı , açık olanlar da sıkıntı çıkarmakta , zaten önceden beri süre gelen sınırda ki zorluklar dörde beşe katlandı , Sezonluk 100 bin civarı civciv yurt dışı pazarına gitmekte idi , ve bu civcivlerin büyük kısmının ırkı Çin kazı idi , Çin kazı üreticilerini daha zorlu günler bekliyor gibi.


3-Belediyeler ve kurumsal yatırımcılar , Türkiye genelinde bir çok ziraat odası farklı illere destek yada hibe amaçlı civciv talep ediyordu. , şu ara hem ziraat hem belediyelerin işleri sanıyorsam başlarından aşkın , hayvancılığa ayıracak vakit bulsalar dahi , kaz son akıllarına gelecek hayvan gibi. . Belki istisna olarak Kars Ardahan illeri bir kaç ufak kıpırdama gösterebilir , fakat bunun için bile Allahın izni ile mayıs sonunu görmek gerekiyor gibi.

Kaz işi nasıl Kaz işi kazançlımı


4-Kaz piyasası Breysel yeni girişimciler , sanırım bu alanda da daralma had safhada , bununla ilgili size şu rakamları verebilirim , web sitelerimize geçen yıl bu zamanlarda günlük 8 bin kişi girerken bu rakam bu sene 2 bin civarlarında , ayrıca geçen yıl ki 8 bin rakamında ki , yeni kullanıcı yani ilk defa nette bu işi araştıranların sayısı 6 bin civarı iken , bu yıl bu oran 1 (bin ) civarlarında , bu rakamlar bize yeni girişimcilik tarafı ile Oranın 5/1 oranına düştüğünü göstermekte.
Netice olarak 2017/18 yılları arasında balon gibi şişen piyasa Derzy hastalığı ile silkelenmişti
Sanırım bu yıl da koronavirüs sebebi ile daralan pazar nedeni ile , dayanma gücü pazar gücü yem gücü saha ve mera gücü ve planlama gücü olmayan üreticiler zor günler yaşayacak gibi.
Çözüme dair bir kaç yazıyı blog bölümünde diğer yazılarda bulabilirsiniz. , elde kalan civcivler ne yapılmalı ? yumurtaları makineye yüklemeye devam mı etmeli ? gibi sorulara verilen cevaplar diğer yazılarımızda. Teşekkürler.

Kazcılık ile ilgili diğer yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz KAZCILIK

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.