Kaz hastalıkları

Kaz hastalıkları Bir çok yazımızda kazların aşı takvimi kazların probiyotik takvimi ve kaz hasatalık belirtileri ve bu gibi durumlarda nasıl bir yol izleneceği ile ilgili yazılar hazırladık bu yazımızda Kazların karşı karşıya oldukları bazı hastalıklardan bahsedeceğiz. İlk olarak belirtmeliyim ki kazlar kanatlı kümes hayvanları sınıfında ki en dayanıklı hayvanlardır , örneğin bir kümese virüs girdiğinde en son etkilenen hayvan kaz olacaktır , yani ölümcül bir hastalık var ise genelde en son kaz ölür sırası ile hastalığın türüne bağlı hindiler tavuklar ilk sırayı alırlar.

Kanatlılar için ölümcül olarak bilenen bir çok hastalık karşısında güçlü yapıları ile kazlar civcivlik dönemlerinden başlayarak diğer kanatlı türlerine göre daha sağlam ve dayanıklı bir görünüş sergilerler. Bu yazımızda viral ve mikrobik hastalıkların yanı sıra bakımsızlık ve kötü bakım şartları esnasında da karşılaşabilinecek hastalıklardan da bahsetmeye çalışacağız.

Kazlar hastalanır mı ?

Evet kazlar da hasta olur , örneğin Derzy hastalığı ördek hastalığı olarak bilinsede aynı familya dan olması sebebi ile kazlara da büyük darbeler verebilir , erken dönemde bu hastalık ile karşılaşan civcivlerde ölüm oranı nerede ise %100 e yakındır ve belirtiler genelde 4. günden itibaren başlar Bu hastalık ile ilgili genel ve detaylı bilgi için BURAYA tıklayın ve sadece bu hastalık üzerine yazılmış yazımızı okuyunuz , bu hastalığın belirtileri tedavisi gibi konuları adresten okuyarak tecrübe edebilirsiniz. Kazlar için kaz civcivleri için en tehlikeli hastalık bu hastalıktır parvo virüs olduğu için hiç bir antibiyotik fayda vermemektedir , fakat elinizdeki imkanlar ile hastalığın seyrini düzeltmek adına yada hastalıktan nasıl kurtulunabilir gibi tecrübelerimizi yukarıda ki linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Bunun yanında başka viral hastalıklar da mevcuttur Örneğin koriza hastalığı salmonella hastalığı gibi kazlarda bu viral hastalıklar da sıklıkla görülebilinir.

Kaz hastalıkları

Kazlarda bakteriyel hastalıklar

Kazlar suyu seven hayvanlar olma sebebi ile barınakları sık sık temizlenmeli , özellikle nemli aylarda bu biraz imkansız hala gelmekte bu sebebe dayalı bakteriyel hastalıklar yaşanma olasılığı yüksek , bu gibi durumlarda ilk olarak ortam yani barınak temizlenip kuru tutulmalı , batak gibi su birikintilerinden bir süreliğine de olsa kurtulmalı yada kazlar bir süreliğine bu ortamlardan uzak tutulmalı , 2018 yılında bizleri arayan yüzlerce kazcı arkadaşın yavaş seyreden yetişkin kaz ölümlerinin , mevsimin yaz olma sebebi ile , hastalığın kaynağı olarak barınaklara yakın olan bataklıklar olduğunu saptadık , bu gibi durumlarda hastalığın nerede nüfus ettiğine göre değişen antibiyotik tedavileri uygulanmalıdır. Bu gibi bakteriyel bir rahatsızlıktan şüphe ediyorsanız BURAYA tıklayarak bu yazı içindeki belirtiler ile karşılaştığınız ve yaşadığınız belirtiler benziyor mu diye bakabilirsiniz.

Kaz hastalığı var mı ?

Kazlar genetik olarak çok uzun ve işlevsel bağırsak yapısı ve güçlü kas sistemine dayalıdır , boynu ayakları kas sistemi olarak sayılır , bazı iklimlerde kas sistemini destekleyici vitaminlere ihtiyaç duyarlar ayrıca aynı şekilde yine yem değişikliği mera salımı mevsim geçişi yer değişimi gibi durumlarda da bağırsakları ile ilgili sorunlar yaşarlar bu durumlarda da probiyotik takviyesi şarttır , ayrıca kullanılan bir çok antibiyotik bağırskların incelmesine sebep olmakta bu nedenle bu gibi durumlarda bazı vitamin takviyeleri gerekmektedir. BURAYA tıklayarak bu ve probiyotikleri öğrenebilirsiniz.

Kaz hastalıkları

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bazı mevsimsel durumlarda yada yumurta dönemlerinde yada taşıma yer değiştirme yada meraya salım dönemlerinde kazların geçiş sürecini sağlıklı yapabilmesi için bazı vitaminlere ihtiyaç duyarlar , eğer ki yem rasyonunuz bunu karşılamakta yetersiz kalıyor ise vitamin takviyesi şart. Hangi üründe hangi vitamin bulunur , hangi vitamini hangi durumlarda vermelisiniz gibi sorularınız için BURAYA tıklayarak ulaşabilir ve detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.