Kaz eti kilogram fiyatı

Kaz eti kilogram fiyatı 2021 – 2022 sezonu kaz eti kilogram fiyatımızı belirledik. Bu yıl her yıl olduğu gibi sizlere en doğal en organik kaz etini temin etmeye gayret edeceğiz. Bu yazımızda da size kazlarımızın ilk gününden kesim ve kesim sonraki evrelerini anlatmaya çalışacağız.

Kaz civcivlerini kendi anaçlarımızdan mart nisan mayıs aylarında aldığımız yumurtalardan üretiyoruz. Yumurtadan 30 günde çıkan civcivlerimizi ilk 7 gün sadece civciv yemi ile besliyoruz. Sonrasında yakınımızda ay çiçeği mısır buğday üretimi yapan çiftçilerden biçim zamanı aldığımız ürünleri kırma makinelerimizde kırıp civciv yemi haline getiriyoruz.  Ve bu yem ile 30 günlük olana dek besliyoruz. Bu süre içinde 21. Gün ot alıştırması yapmaya başlıyoruz ki  ileri ki dönemlerde ot ve çayıra saldığımız kazlarımız alışmakta zorluk çekmesinler. 21. Gün ve 30. Günler arasında ot alıştırmasının yanında aynı zamanda sezon boyunca otlatacağımız mera ve otlaklarda ki otların tüm türlerinden vermeye çalışıyoruz. Aynı zamanda yemlerine bütün buğday bütün arpa ve kum karıştırıyoruz ve bütün yeme alıştırmaya çalışıyoruz.

Kesilecek kazları nasıl besliyoruz

Nisan mayıs haziran temmuz aylarında otlak ve merada tamamen doğal ve desteksiz beslemeye gayret ediyoruz. Fakat otun güçsüz olduğu dönemlerde günlük yem takviyesi yapıyoruz. Temmuz ayının ilk haftasından itibaren etrafımızda ki buğday ve arpa tarlaları biçiliyor. Bizlerde bu tarlalar biçildikten sonra , biçim sonrası bu tarlalarda eylül sonuna kadar gezdirip dökülen buğday ve arpa tanelerini toplatıyoruz. Böylece kazlarımız kesim öncesi gerekli yağlanmayı yapmış oluyorlar.

Fiyatlar bizde neden ucuz

Kaz eti ve Kaz eti fiyatları ile ilgili bu yazımızı yazmamızda ki bir sebep te sezon içi bizi arayan müşterilerimiz bizlere şu soruyu soruyorlar ^^ Nasıl böyle ucuza satıyorsunuz ^^ sorusuna cevap vermiş oluyoruz. Bizler merada otlakta gezdirme otlatma yaptığımız için bizim maliyetimiz düşmekte ve ayrıca arada aracı da olmadığı için ürün size en ucuz hali ve en doğal hali ile ulaşmakta. Bu sebep ile Kaz eti kilogram fiyatı piyasaya göre çok daha ucuz oluyor.

Biz kaz isini 10 yıla yakın süredir yapıyoruz. Yıllardır kesim üretim yapıyoruz. Simdi de biraz kesim ve kesim sonrasından bahsedeyim. Anız ve nadas da dökülen arpa buğday taneleri ile beslenen ve yağlanan hayvanları kesim öncesi en az 12 saat çoğu zaman 24 saat yemden ve sudan kesiyoruz. Sebebi kesim ve temizlik esnasında yem tahıl gibi tanelerin kaz üzerinde kalmamasıdır.

Kaz eti kilogram fiyatı

Sonrasında kazlarımızı Allahın adı ile tek tek el ile kesiyoruz. Kuru yolum yapıyoruz fakat bazen tüy düzümü esnasında olan kazların tüylerini çıkarmakta 50 derece sıcak suda birkaç saniye bekletiyoruz. Böylece tüyleri daha rahat çıkıyor. Sonrasında detaylı temizlik sonrası mevsime göre kaya tuzu ile tuzlama ve kurutma işlemi yapılmak üzere askıya alınıyor ve soğukta bekletiliyor. Bu işlem her zaman yapılmıyor mevsim hava şartları el verirse yapıyoruz.

Kurutulmuş yada kurutulmamış kazlarımızı dolaplarda muhafaza için kaldırıyoruz. Sonrasında sizden gelen siparişler üzerine anlaşmalı kargolar ile adresinize göndermek üzere kutuluyor ve kargoya veriyoruz. Sayfanın altına yıl boyunca kazlarımızın nasıl beslendiğini gösteren birkaç fotoğraf bırakıyorum bakmanızda fayda var. Ayrıca kaz eti ile ilgili bir çok sayfamızda yada yazımızda binlerce müşterimizin bizden daha önce alışveriş yapmış kişilerin referans ve yorumlarına ulaşabilirsiniz.

Bu yıl kaz et, kilogram fiyatımızı 80 lira olarak belirledik. Doğal organik ve güvenilir bir alışveriş için bizlere 0531 366 9118 numaramızdan arayarak yada vatsaptan yazarak iletişim kurabilirsiniz.kaz-eti-fiyatlarikaz-eti-fiyati-2022

ka-zeti-fiyatikaz-fiyatikaz eti

kaz-eti-kilogram-fiyatikazeti-kilosu-kac-lira

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.