Hangi kaz ırkını beslemeliyim

Hangi kaz ırkını beslemeliyim Kaz üreticisi yada kaz besicisi olma yolunda araştırma aşamasında olduğunuzu tahmin ediyoruz. Aksi taktirde bu yazıya ulaşamazdınız , bu yazının için de hangi kaz ırkı beslenmeli .
ve hangi ırkları diğerlerinden ayıran özellikler nedir , hangisi meraya yatkın hangisi doğal yaylıma yatkın hangi kaz otlatmaya yaygın , günlük yem tüketim miktarları sürü uyumları yumurta sayıları hastalıklara karşı dirençleri gibi bir çok soruya cevap bulacağınızı umuyoruz.

İlk olarak bu yazıyı yazan kişiyi tanımalısınız çünkü her önüne gelen nette yazı yazmakta , biz sekiz yıldır üretim faliyeti gösteren Türkiyenin yazılı ilk ve en eski Kaz bilgilendirme ve kaz yetiştiriciliği hakkında organik doğal yazılar yazarak tecrübelerimizi sekiz yıldır sizlere aktaran kazcim ailesiyiz. Bir çok üretici bu siteden destek alarak bir çok sorununa çözüm bulmuştur , üreticilere bir nebzede olsa sağlıklı doğru bilgi verebiliyor isek ne mutlu bize.

En iyi kaz ırkı hangisi


Kaz ırkları nı ilk olarak ikiye ayıralım ticari sınıf ve çiftlik kazları olarak. Çiftlik kazı ırklarına yerli köy kazları kars kazı çorum kazı fransız toulouse kazı gibi bazı dış ülkelerin yerli ırklarını da ekleyebiliriz , peki bu ırklara neden çiftlik kazı demekteyiz ? Türkiyede kaz ırkları.

Bu ırklar gurk özelliği çok yüksek olan alanını sahiplenen sürü uyumu düşük çevresel coğrafi iklimsel özelliklerden fazla etkilenen ırklardır , yumurta verim sayıları azdır ve gurka yatıp civciv çıkarabildikleri için ticari üreticiler bu ırkları çok tercih etmezler , çünkü gurka yatan kaz demek , yumurta vermeyen kaz demektir. Üretici için yumurta sayısı önemlidir , bu yumurtalar artık endüstüriyel makinelerde çıkarılmaktadır. Örneğin gurk olan bir yerli kaz 30 gün yumurta da yatar ve bu süre zarfında yumurtlamaz , çıkan civcivleri yanından ayırmaz iseniz yüksek ihtimal birdaha yumurtaya başlamazlar. , civcivleri büyütme ve gütme iç güdüleri ağır basar yani anaç özellikleri ön plana çıkar ve yumurta vermezler , işte bu sebep ile ticari üretime çok uygun değildirler.

Hangi kaz ırkı beslenmeli Ticari kaz ırkları sınıfını ise kendi içinde ikiye ayırmalıyız bunlar asya ırkları ve avrupa ırklarıdır. Avrupa ırkları tam kombin ırklardır , yani tıpkı etlik tavuk civcivleri gibi erken gelişim gösteren yemden yararlanma oranları çok yüksek ırklardır.

En verim li kaz ırkı hangisi hangi kaz ırkı en yisi
En verimli kaz ırkı hangisi

En verimli kaz ırkı hangisi

İlk olarak bunlardan başlayalım Türkiye’nin gündemine 2017 yıllarında hızlı bir giriş ile bazı avrupa ırkları giriş yaptı bu kaz ırklarını tek tek isimleri üzerinden inceleyelim.
Mast kazı Almanya menşeili bir kaz ırkıdır , melezleme çalışmaları başlangıç ve pekiştirme tarihleri 1960 yıllara kadar dayanmaktadır.

Bu kaz ırkı bu yıllardan sonrada bazı güncellemeleri alarak üretilmeye devam edilmiştir , 1998 yılında tekrardan elden geçirildiğini biliyoruz , Türkiye’de bazı üreticilerin tercih ettiği bir ırktır , Türkiye de ki üretici arkadaşların tecrübeleri deneme yanılmaları ve bazı hoş olmayan durumlar neticesinde her ırk ile ilgili sonuçlar insanların eline geçmiştir. Örneğin mast kazı Geçen yıl ki türkiye hazır yem zehirlenmesinden en çok etkilenen ırk oldu , yani örneğin X marka yemi A ırkı kaz B ırkı kaz C ırkı kaz ve D ırkı kaz ile birlikte mast kazlarıda tükketti.

Diğer tüm ırklarda ölüm oranı düşük seyreder iken mastlarda bazı çiftliklerde ölüm oranları %60 lara vardı ve özellik ile mast dişi kazların yumurtalıkları yanarak öldü yani ölümler dişilerde görüldü , bu planlanarak denen bir tecrübe değildi elbette üreticiler kendi aralarında çözüm arar iken tespit ettiler yemin sıkıntılı olduğunu ve yem markası ile bağlantıya geçilerek uyarılar yapıldı. Bu ırkın diğer handikapı yani eksi yönü ise 18 aylık olmadan damızlık vasfına girmemiş sayılması. , yurt dışında

18 aylık olmadan bu ırklardan elde edilen yumurtalar makinelere konmuyor. , çünkü bu süreyi doldurmadan , az sayıda da olsa yumurtlamış mastın yumurtaları makinelere konulduğunda tohum oranı çok düşük olmakta ve ayrıca o yumurtalardan çıkan civcivler 4/5 kg larda kalmakta bu sebep ile mast üretimi yapan tek bir firma vardır almanyada , bu ve bunun gibi kriterlere uygun üretilmiş mastlar sezonluk besi için tercih edilebilinirler. Ayrıca f1 f2 F3 f4 olarak sınıflandırılması da bozulmuş yada bozulmaya yakın bir ırk olduğunu bize göstermektedir.

Ticari kaz ırkları

Türkiyede yıllık yumurta verimi ortalaması alınamamıştır. Çünkü bazıları 8 aylık iken yumurtaya başlayıp sezonda 30 yumurta verirken , bazıları 15 aylık olmasına ramen hala yumurta vermemiştir , bazıları bu duruma bakım şartlarını mazeret göstersede , bakım farklılıkları böyle bir uçurumu asla oluşturamadığını tecrübemizden bilmekteyiz. Mast kötü bir ırkmı ? kesinlikle hayır , stabil bir ticari hibrit ırk. Fakat damızlık vasfını alması yukarıdaki sebeplerden dolayı biraz gecikiyor Legarth kazı.

Bir çok üreticinin Türkiye dışı çiftlikleri gezdiğinde çok tercih edilmediği gözlenen bir ırktır , fakat bu türkiyede tutulmayacağı anlamına gelmez , ırk ile ilgili bilgileri şöyle verebiliriz , yıllık 30 yumurta verimi var ,Legarth kazı gayet uysal sürü uyumu güzel fakat cüsse ilerlemesi diğer ırklar gibi 4/5 ayda kesim kıvamına gelemiyor , takribi 6/7 ay sürebiliyor. Genetik özellikleri gaga üstü damlacık mavi göz. Türkiyede ki üreticilerde çok terciğ etmemiş gibi görünmekte , Türkiye kaz nüfusunun %5 olarak kabul edilebilinir.


Macar kazı Diğer bir adı ile Dew macar beyazı ırkı. Hayvancılık yapanlar iyi bilirler ki Macaristan menşeili bütün hayvanlar Türkiye’ye fuul adaptasyon göstermekteler , 3.5/4 aylık erkek macar kazının 7 kg olduğunu ve bu kiloya normal yaylım artı besleme ile vardığını gördüm. Yıllık yumurta verimi yurt dışı kaynaklarda 45/55 arası geçsede Türkiye şartlarında henüz bu verimi göemedi. Gelişimi ve sürü uyumu müthiş diyebilirim , erkeklerinde tecrübe yüksek , bu sebep ile 3/1 eşlemeye uygun bir ırk , gayet dayanıklı civciv gelişim hızı yüksek , en önemlisi ise tüm avrupa ticari ırklara kıyas ile macar kazı et kalitesi et sertliği ve lezzeri yerli kaz ile eş değer , tek eksik yönü bana kalırsa tüy düzüm süresi , diğer ırklarda bu 30 gün gibiyken macar kazında bu 60 günü bulabiliyor , zaten yurt dışı kaynaklarını incelediğimizde dünyanın en kaliteli tüy üretimine sahip ırkları arasında yer almaktadır. Hangi kaz ırkını beslemeliyim

Kaz ırkları en iyi hangisi

Tüm beyaz avrupa kazları gibi buda beyaz , ve fakat temel genetik özellikleri. boyun dağa kalın emden kazına benzemekte , kafa yapısı ise daha güzel ve çekici , örnek verecek olursak penguen gibi sevimli bir görüntüye sahip , diğer avrupa ırkı beyaz kazlardan en öne çıkan farklı özelliği bu görünüm açısından.


Fransız kazı Fransız g35 / fransız g36 yada Fransız hewy kazı olarakta bilinmektedir , 2 farklı renktir , g35 beyaz , g36 ise boz kazdır. aynı özelliklere sahip aynı genetikten gelen 2 ayrı kaz ırkı , bu özelliği zaten onu çekici kılan , ileride tüm ırklarda genetik düşme genetik çarpıklık , aynı kanal üzeri üremeden dolayı tüm ırklarda nesil küçülmesi kilo küçülmesi olmadı beklenmektedir. , fakat bu fransız için geçerli değil bu iki ayrı ırk beraber bakıldığında otomatikmen genetik bağı koparılmış olmaktadır , çıkan yavrularda yine safkan vasfındadır. Erken civciv gelişimi ile en çok öne çıkan avrupa ırkı civcivdir. , 38 günlük fransız kazı civcivlerde 3.2/2.2 kg görüldü. Yazının en sonunda tüm ırklar ile ilgili bazı arge çalışmalarından bahsedeceğiz. Detaylı kaz ırkları bilgileri için BURAYA tıklayın fiyat ve daha geniş bilgi alın.Hangi kaz ırkını beslemeliyim

Hangi kaz ırkını beslemeliyim

Bu ırkın diğer tüm avrupa kombin ırklardan nasıl verimde üste çıktığını notlar ile sizde göreceksiniz. G36 olan yapısı boz renktedir , tüy katmanı g35 kazına göre 1 katman daha fazladır , yani yolumu bir tık daha zor diyebiliriz , fakat buna ramen karkas kaybı neredeyse aynı , sürü uyumları çok iyi durumda , fransız kazları ilk yıl 30/45 arası yumurta vermekteler , ilk 5 yumurta da klavuz olmasına ramen %40 tohum gözlemlenmesi ise bu ırkın çok verimli olduğunu göstermekte , diğer ırklarda ilk 5 yumurtada oran nerede ise %5 oranlarında dır , civciv çıkım hızı %85/90 civarları , standart yumurtalarda tohum oranı %80/85 oranlarında gözlemlenmiştir. türkiye kaz nüfusunun %20/25 oluşturmaktadır , bizim tecrübemize göre Türkiye üreticilerinin gözdesi olacak kazlar sıralamasında ilk sırada yer almaktadır.


En iyi kaz ırkı hangisi düşüncelerine ve sorusuna sahip iseniz ? Kaz ırkları özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz. Sitemizdeki blog bölümünde bu ve buna dair aklınza gelecek bir çok soruya cevap bulacağınız yazılar blog bölümünde mevcuttur

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.