Çankırı kaz civcivi

Çankırı kaz civcivi, çankırı satılık kaz civcivi, çankırı kaz çiftliği, çankırı mast kazı civcivi, çankırı fransız kazı civcivi, çankırı landes kazı, çankırı kaz üretim, çankırı mast kazı, çankırı fransız kazı, Üretimini yapmakta olduğumuz Kaz ırkları MAST kazı Fransız kazı Landes kazı Legart kazı Çin kazı Linda kazı Dev macar beyazı kazı Ve çeşitli kombinasyonlar ile melezlediğimiz etlik melez civcivleri.

Türkiyede kaz yetiştiriciliği 2010 yılların sonunda profesyonel bir hal almaya başlamıştır. Öncesinde sadece belirli kısıtlı sadece yerli ırklar ile yapılmakta olan bu iş 2010 yılı sonrası yurt dışından getirilen ticari bir çok ırk ile beraber hızlı bir şekillenmeye başlamıştır. Bu şekillenme yanında büyümeyi ve kaz ırkları çeşitliliğinde fazlalaşmayı getirmiştir. Genel olarak dünya genelinde oldukça yaygın olan kaz üretimi ve kaz yetiştiriciliği getirisi yüksek kar oranı yüksek üreticilik faliyetleri içinde kendine yer bulmaktadır. Ayrıca diğer bir çok kanatlı kümes hayvanları ile kıyaslandığında kaz eti yüksek değere sahip olmuştur. Diğer bir çok kümes hayvanlarında risk çok yüksek iken kaz üretiminde bu risk biraz daha azdır.

Çankırı kaz civcivi
Kaz civcivi


Çankırı Kaz civcivi


Çiftlik kazları Kazlar genel olarak ticari ve çiftlik kazları olarak iki ayrı alana ayrılır çiftlik kazlarına örnek olarak bir çok ülkenin öne çıkan kaz ırkları mevcuttur. Çiftlik kazlarının en belirgin özelliği makineye ihtiyaç duymadan gurk olabilme yani kuluçkaya yatabilme özellikleridir. Böylece küçük koloniler halinde çok fazla bakıma ihtiyaç duymadan üreyebilmektedirler.
Mast kazı civcivi, satılık mast kazı civcivi, fransız kazı civcivi, satılık fransız kazı civcivi, linda kazı civcivi, satılık linda kazı civcivi,


Ticari kaz ırkları


Ticari kaz ırkları yani endüstüriyel ırklardır. Bu ırklar genetikleri düzenlenmiş ve direk üreme ve hızlı kilo alımına uygun hale getirilmiş ırklardır. Bu konuda öncü olan ticari ırk üreticileri olarak Almanya ve Fransa ön plana çıkmaktadır. Ticari kaz ırkları da kendi içinde ikiye ayrılırlar bunlar uzun boyunlu sınıfı , bu sınıf ayrıca asya ırkı kazlar ve kuğu giller olarakta bilinirler. Genel olarak asya da yaygın haldedirler. Çin kazı ve Çin de bulunan bir çok asya ırkı kaz ırkı bu sınıfa dahildir.

Ayrıca Linda kazı da bu sınıfa dahildir. Bu ırklar genel olarak yüksek yumurta sınıfına sahip fakat hızlı ve yüksek kilo alımı avrupa ticari ırk kaz sınıfına göre daha düşük düzeydedirler. Bu kulvarın ikinci sınıfı ise Avrupa ırkı endüstüriyel ticari kaz ırklarıdır. Fransa Almanya Macar Danimarka kazları bu sınıfta öne çıkan ülkelerdir.Bu sınıfta ki ticari ırklar daha çok et ve yumurta da yüksek verimi hedefleyen erken gelişen ve yemden yararlanması yüksek olan ırklardır.


Çankırı kaz civcivi, çankırı satılık kaz civcivi, çankırı kaz çiftliği, çankırı mast kazı civcivi, çankırı fransız kazı civcivi, çankırı landes kazı, çankırı kaz üretim, çankırı mast kazı, çankırı fransız kazı,

mast kazı civcivi
satılık kaz civcivi


ÇANKIRI KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ


Kaz yetiştiriciliği oldukça zevkli ve ortam ve mekan ayarlanması doğru yapıldığında ve planlama doğru yapıldığında oldukça getirisi yüksek olan bir iştir. Mera faydalanması nadas ve anız faydalanması en yüksek olan hayvandır. Bu sebep ile uygun ortam ve şartlara sahip olunulduğunda nerede ise sıfır masraf ile kaz yetiştiricliği yapılmaktadır.
Kazların yabani ot ile mücadelesi

Kazlar dünyanın bir çok yerinde yabani ot ile mücadelede oldukça yaygın ve yüksek verimli kullanılan hayvanlardır. Özellikle meyva bahçe sahipleri sahip oldukları ve kurtulmak istedikleri bu otlardan kaz yetiştiriciliği yaparak bu hangarya işi gelir kapısı haline getirmişlerdir. Türkiyede de yabani ot ile mücadelede yıllardır yaygın olarak kullanılırlar. Kazlarda otlama ve mera yaylımı neticesinde yemden ve kaba yemden ve yem masrafından %50 ye varan tasarruf sağlayabilmek mümkündür. Böylelikle istenmeyen otlar ile mücadelede bir taraftan tarım ilacı masrafından kurtulur iken bir taraftan organik yetiştiricilik bir taraftan da kaz yetiştiriciliği yapabilmek mümkün hale gelmektedir.


Kazların yumurta verimi
Kazlar değişen ırklara göre 20 ila 70 arası yumurta verimine sahip hayvanlardır. Yukarıda bahsettiğimiz her bir ırkın kendine ait kaz yumurta sayısı ve kendine ait kaz yumurta sezonu vardır. Kazlarda yumurta verimini artırmak için değişik uygulamalar yapılmaktadır.
Mat kazı civcivi, satılık mast kazı civcivi, fransız kazı civcivi, satılık fransız kazı civcivi, linda kazı civcivi, satılık linda kazı civcivi,


Çankırı Satılık Kaz civcivi


Kaz civcivleri diğer civcivlere göre çok dayanıklı hızlı gelişen hayvanlardır. Kendilerine ait viral bir hastalık ile karşılaşmadıkları müddetçe bir çok hastalığa karşı güçlü duruşları ile dayanabilirler. Kaz civcivleri çok hızlı büyürler ve kilo alırlar 4 ay gibi bir sürede kesime gelerek canlı 7 kg ağırlığa ulaşabilirler. Kaz civcivi fiyatları bir çok ırka göre değişkenlik gösterir fakat sağlam yapıları , diğer kanatlı familyasının yaşadığı her yerde yaşayabilmelerine olanak sağlamaktadır.


Kazlar çok dayanıklı hastalıklara karşı dirençli hayvanlardır.
Bir çok kümes hayvanı ve kanatlı hayvana göre civcivlikten yetişkinliğe kadar ki süreçte normal yetiştirme şartlarında çok bakım istemeyen ve bir çok hastalığa karşı dirençli ve dayanıklı hayvanlardır. Bu özellikleri kaz üretimi ve kaz yetiştiriciliğini bir adım daha ön plana çıkarıp cezbedici hale getirmektedir.
Çankırı kaz civcivi, çankırı satılık kaz civcivi, çankırı kaz çiftliği, çankırı mast kazı civcivi, çankırı fransız kazı civcivi, çankırı landes kazı, çankırı kaz üretim, çankırı mast kazı, çankırı fransız kazı,


Damızlık kaz seçimi


Damızlık almayı düşünüyor iseniz yada civciv alıp damızlık olarak yetiştirmeyi planlıyorsanız damızlık adayı olarak aldığınız civcivlerin tüm genetik özelliklerini üzerinde bulundurup bulundurmadığı sıkı şekilde kontrol edin ve günlük haftalık yem tüketim karşılığında kilo alımlarını kontrol altında tutun kendi ırk özellikleri ile aynı olup olmadıklarına bakın. Seçtiğiniz ırkın çizelge ile aynı yem tüketimi karşılığında aynı kilolara ulaşıyor ise doğru yoldasınız ve aldığınız civcivler safkan demektir.


Çankırı Kaz çiftliği kurmak


Kazcılık sektörüne girmeyi planlıyorsanız mutalaka gereksinim duyacağınız şey bir kaz çiftliği olacaktır. Bu çiftliğin kapasitesi ve iş görürlük oranı sizin çiftliğe yapacağınız yatırım miktarı belirleyecektir. Örneğin daha ucuz maliyet ile ilkbahar ve yaz aylarında besi için üstü açık tel avlu tarzında açık besi alanları yapabilirsiniz fakat bu yerlerde kış aylarında üretim esnasında oldukça zorluklar çekersiniz bu sebep ile besi Kaz çiftlikleri biraz daha ucuza yapılırken civciv üretim çiftliklerinin maliyetleri yükselmektedir.


Kazı kime satarım ? Kimler kaz alır ?


Buda işin pazar tarafı ile ilgili kaygı duyanların ilk aklına takılan sorudur. Buna kısaca cevap verecek olursam Şahsi yada kurumsal faliyet gösteren ve küçük yada büyük kesimhaneleri olan girişimciler vardır genel olarak eylül sonu gibi canlı kaz alımları başlar ırkına ve kazın canlı ağırlığına göre 2019 canlı kaz fiyatı 20 tl ile 28 tl arası değişkenlik gösterdi. Yani kesime gidecek kazın ederi değeri bu.

Fakat damızlık yada damızlık adayları piyasada daha çok yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadır. Bu sürülerin kesime gideceklerden ayrı olan özelliği aşılı olmaları ve dişi erkek orantılı sürüler olmalarıdır. Bu sürülerde ırka göre değişkenlikler göstermekle beraber 25/40 tl aralığında canlı kilogram olarak alıcı bulmaktadır. Mast kazı civcivi, satılık mast kazı civcivi, fransız kazı civcivi, satılık fransız kazı civcivi, linda kazı civcivi, satılık linda kazı civcivi,
ÖZEL FİYATLAR için BURAYA tıklayın
0531 366 91 18

You may also like...

1 Response

  1. Anonim dedi ki:

    Günlük Kar dizisi var mı satıyor musunuz Ben kaç para

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.