Linda kazı

Category:

Linda

Linda kazı

Linda kazı

Linda kazı

Linda kazı adlı yazımızda bu kaz ırkına dair bazı değerlendirmelerde bulunmaya çalışacağım , Linda ırkının Kaz yetiştiriciliği adına artıları ve eksilerinden bahsetmeye çalışacağım.
Bu kaz ırkı  Asya menşeili bir kaz ırkıdır. Genel olarak Rus kazı olarak ta bilinir , Bu kaz ırkı genel olarak Beyaz Saf beyaz ağırlıklı renktedir. Çok sakin sürü uyumu güzel olan bir kaz çeşididir. Genel olarak yedi ay sonunda gaga altı gerdan sarkıtmaya başlarlar , erkeklerde bu süre biraz daha erken görülmektedir. Türkiye pazarına 2014 yılları sırasında girmiş olduğu tahmin edilmekte fakat ticari üretimde 2015 yıllarında adı duyulmaya başladı ve bir kaç yıl öncesi Türkiye kaz pazarına giren Çin kazı ırkının tahtını sallamaktadır.

Bu kaz ırkı Saf Kan üretiminde de güzel kilo almaktadır , özellikle kış aylarında doğru bir yem rotasyonu ve besiye çekme takvimi ile bu ırkın Dişilerde 3.5-5 kg erkeklerde 4-6 kg oldukları tespit edilmiştir. Diğer tüm saf kan ırklar gibi gelişimi ortalama 10 aydır. Et rengi et sertliği ve yağ tutması kolay bir ırktır Çin kazına kıyasla , fakat yumurta verimi Çin kazı ırkına göre 10-15 adet aralığında daha azdır. Yıllık yumurta verimleri ilk yıl 35 civarı iken ikinci yılında 40-50 adet üçüncü yılında ise 45-55 adet aralığında olduğu tespit edilmiştir. Soğuk hava şartlarına göre gayet dayanıklı ve civciv gelişimi hızında Çin kazı ırkından çok daha hızlı ve dayanıklı oldukları gözlemlenmiştir. Linda kazı yumurta Döl oranı doğru bir eşleme ile % 90 oranlarına kadar çıkarmak mümkündür.

Türkiye’de sürü ve koloni eşlemesi genel olarak beş (5) dişi iki (2) erkek olarak hesaplandığında güzel verim alındığı tespit edilmiştir. Bu oran bazı üreticilerce üç (3) dişi bir (1) erkek olarak hesaplanarakta üretim yapılmaktadır. Kaz eti sezonun da baskül hesabı alımları kilogram canlı ağırlık 20 lira dır. Fakat bu ırk genel olarak damızlık olarak piyasada alıcı bulmaktadır.

Linda kazı damızlık satışlarımız Linda kazı civcivi satışlarımız Linda kazı yumurtası satışlarımız devam etmektedir. Türkiye’nin en büyük dağıtım ağına sahip www.kazcim.com sitesi ve güvencesi ile bu ırka ait ürünlerin satışını gerçekleştirmekteyiz.

İLETİŞİM = 0531 366 91 18

 

Comment

 1. enes dedi ki:

  iyi günler kaz yetiştiriciliği işine girmeyi düşünüyorum. hem damızlık hem et için olcak tavsiyelerinizi bekliyorum. hangi ırk ya da hangisini yapmam mantıklı ve güzel olur. Son olarak büyük mü alıp yapmam mantıklı yoksa civcivden mi şimiden teşekkür ederim

  1. mescid dedi ki:

   Merhaba Enes bey , sizlere oldukça detaylı kişisel bilgi gerekli , müsait olduğunuzda 0531-366-91-18 den bizlere ulaşınız

   1. enes dedi ki:

    teşekkür ederim tabi ararım saat kaç gibi aramam uygun olur

    1. mescid dedi ki:

     istediğiniz zaman müsaitiz.

 2. enes dedi ki:

  kuluçkalık linda yumurta satışınız var mı var isede en az kac tane satıyorsunuz

  1. mescid dedi ki:

   Merhaba Enes bey , kasım ayı sonunda yumurta satışımız başlayacaktır , fiyatlarımız alım adetine göre 11/15 tl arası değişmektedir

 3. Kazım dedi ki:

  Şimdi yumurtadan çıkan linda kazı ne zaman yumurtlamaya başlar.

  1. mescid dedi ki:

   Merhaba Kazım bey , Mart ayı gibi yumurta verimi vermeye başlar

 4. Anonim dedi ki:

  Bu işe yeni başlayacağım 100 adet kadar yavru almayı düşünüyorum Çin kazı mı daha iti olur Linda kazı mı civciv satmak için ?

  1. mescid dedi ki:

   Merhaba , Çin ve Linda kazları Türkiye genelinde doğru üretim yapılmadığından dolayı yetişkin halde 3 kg geçmeyecek pozisyona gelmiş durumdalar , bunun yerine avrupa ırklarına yada , doğru üretim yapan Linda Çin üreticilerine ulaşmanızı tavsiye ederiz. Detaylı bilgi için 0531 366 91 18

 5. Mhtcan dedi ki:

  Çorum ile linda mi cin mi melezlenmeli sizce

  1. mescid dedi ki:

   Çorum Çin melezlenmesinden gayet sağlıklı civcivler alınıyor , çıkan civcivin yumurta verimi de yükselsin istiyorsanız Çin çorum önerebiliriz

   1. Mhtcan dedi ki:

    Çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için ağırlık olarak.(etlik olarak) ayrica çivciv satışında ve yumurta satışında corum linda mi yoksa corum cin mi melezlenmeli bu ise kac kazla baslanmali. Simdi alinan civcivler ne zaman yumurtlarlar çoook teşekkürler şimdiden 🙂

    1. mescid dedi ki:

     Çin Çorum eşleşmesinde dişi kanadını çin kazı tutarsanız yıllık toplam et popilasyonu Linda çoruma göre %30 fazla olacaktır.
     Civcivler önümüzdeki yumurta sezonunda yumurtaya başlar

    2. Murat Gürbıyık dedi ki:

     Şuan 190 adet Linda kazı yavrusu mevcut Yozgat ta yetiştiriyoruz daha 2 haftalıklar hastalıkları felan olur mu kullanacağımız ilaçlar var mıdır ve arpa ile beslenilir mi ?

     1. mescid dedi ki:

      Merhaba Mert bey , iç anadolu bu yıl hastalıkların yoğun olduğu bir bölge , 2 haftalık olmaları kritik dönemi atlattıklarını gösteriyor.
      Fakat yinede aşı programına başlamanızı tavsiye ediyoruz.
      Arpa için henüz erken , 4 günlük periyotta kaba yeme geçin , rasyonda yoğunluk buğday olsun

 6. Anonim dedi ki:

  Tşk. Iyi çalışmalar

 7. Ferit içöz dedi ki:

  Kaz palazı fiyatları nedir 3+1 düşünüyorum kütahya tavşanlı gönderim mümkünmü tşk ederim

  1. mescid dedi ki:

   Merhaba Ferit bey en az gönderim adaetimiz 20 adettir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.