Kaz hastalıkları

Category:

Sonuç bölümünden de anlaşılacağı üzere genel olarak kazlar için tek ölümcül spesifik hastalık Derzys’dir. Diğer bütün hastalık ve verim düşüklüğüne neden olan etkenler iyi sürü yönetimi,iyi beslenme ve hijyen ile baştan önlenebilir sorunlardır.

Bu bölümü sonuçlandırmak için, sürdürülebilir bir kaz üretimi için sürünün sıhhi şartlarını sağlamanın şart olduğunu söyleyebiliriz. Derzy hastalığı gibi bazı hastalıklar, kazların yüzde 100’üne kadar ciddi kayıplara neden olabilir, ancak genellikle hastalıkların çoğu diğer kanatlı türleri için olduğu gibi kazlar için de ciddi bir problem değildir. Bununla birlikte, kazların sağlıklı kalması ve iyi sürü yönetiminin çoğu hastalığın önlenmesine büyük katkı sağlayacağı için her türlü çaba gösterilmelidir.

Aşağıda listelenen yetiştirme ve üreme kazları için hastalık yönetimi ile ilgili özet kılavuzlar şunlardır:

Kaz yetiştirme;

Genel

Kuşları temiz, dezenfekte edilmiş bir kümes hayvanı kümesine koyun ve sıcaklığın doğru olduğundan ve hava dolaşımının yeterli olduğundan emin olun.

Yeterli taze yiyecek ve su sağlayın.

Mera döndürme uygulaması yapın ve metrekare başına 5-6 g ferrik sülfatla muamele edin.

Kullanılan konut türü için önerilen stoklama yoğunluğuna uyun.

Sürünün davranışını ve genel sağlığını düzenli olarak izleyin.

Tıbbi profilaktik

Derzy’nin hastalığı: Korunan yetiştiricilerin yavruları, dört haftalık olmadan önce aşılanmalıdır. Korunmasız sürülerden gelen yavrular iki kez bir serum enjekte edilmelidir: bir ve 18 günlükken ve sonra aşılanmalidir.

Parazitler: derin çöp ve meradaki kuşlar her altı haftada bir solucanlar için tedavi edilmelidir. Solucanlar ve / veya oocyst’ler için her ay dışkıyı kontrol etmeniz de önerilir.

Mümkünse ve beslenmekte olan diyetin kompozisyonuna bağlı olarak, on iki haftalıktan on haftaya kadar ve kuşların gerildiği herhangi bir zamanda bir vitamin, mineral ve probiyotik takviyesi önerilir.

Yazı = Gökhan Keskin

TAGS:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.