Kaz aşı takvimi

Category:

Merhabalar bu yazımızda aşı takvimi hakkında kısa bilgilendirme yazısı ve takvimimizden çıkarılan yada takvimimize giren aşılar ile ilgili üretici arkadaşlar ile paylaşmaya çalışacağız.

1.Aşımız newcastle+bronşit = Bu aşı oral yol ile uygulanan aşımızdır 21. gün uygulamak en ideal tarih gibi görünmekte , aşırı risk durumlarında 10. günde takvime dahil edilebilinir. Uygulamada dikkat edilmesi gereken klorsuz suda çözülmesini sağlamak ve hayvanların gözlerine ve burnuna püskürtmenin önemi. Hastalığın adı yalancı veba olarak bilinmekte , kazlarda manken ayak dediğimiz kalıcı hasarlara sebep olur ve damızlık kazlarda verim düşüklüğü %70 e kadar çıkabilir , az da ilerlemiş türünde boyuna vuran felç sonrasında ölüm gözlenebilir.

2.Aşımız Salmonella aşısı bu aşı aktif aşı değildir bu sebep ile enjektör ile uygulanır.

burada dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şunlardır , aşılanacak hayvanları küçükten başlamak , sık sık enjektör ucu değişikliği sonrasında 3 gün sürecek antibiyotik tedavisi , bu aşı newcastle aşısının ardından uygulandığında daha iyi verim alınmaktadır. Deri altı uygulama hızlı nüfus kısa süre etkinlik , göğüs eti uygulamada yavaş nüfus geniş etki süresi gözlemlenmiştir.. Hastalık genç hayvanlarda ölümcül durumlara ulaşmakta , bir kaç yıl öncesine kadar türkiyede ölen bir çok kazın ölüm sebebi olduğu bilinmekte , belirti olarak hayvanlarda körleşme aşırı derecede ilgisizlik ve kendi etrafında dönerek ölümler gözlenir.

3. Aşımız Coriza bu aşımızda aktif aşı değildir ve tıpkı salmonella aşısı gibi enjektör ile uygulanmaktadır. aşılanmamış palaz yada damızlıklarda vücut bozukluğu özellik ile kafa kısmında iltihaplı şişliklere ve sağırlığa neden olmaktadır.

4. Aşımız Derzy Takvimdeki en önemli aşı olarak öne çıkmakta son üç yıl içinde bu hastalık Türkiyede görülmekte. ,Bu hastalık ile ilgili bir çok yazımız blog sayfamızda mevcut , aşılama civcivlerde 21. gün başlangıç ve sonra ki her 4 ayda bir yapılması uygun görülmüştür.
Bu aşının uygulama sonrası etki göstermesi 21/30 günü bulmakta bu sebep ile aşının yumurta zamanı ayarlaması iyi yapılmalıdır.

TAGS:

Yorum

  1. Berhan dedi ki:

    Merhaba 6 aylık kazlarımız var büyümüyor küçük kaldı ve kanatları ters dönmüş kanat diplerinde topuz gibi kuru tüyleri neden teşekkürler

    1. mescid dedi ki:

      Merhaba 531 366 91 18 den vatsaptan bağlantı kurunuz fotolara bir bakalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.